Enerji Haberleri

Enerji Sistemlerinde 300 Bin İstihdam

Enerji Sistemlerinde 300 Bin İstihdam

Türkiye’nin Elektrik Elektronik şirketlerinden biri olan TUNÇMATİK firmasının yönetiminden, enerji alanında güneş enerjisi istihdamında büyük artışlar olacağı müjdesi geldi. Enerji sistemleri günümüzde tüm Avrupa ve Asya’da büyük bir hızla ilerleme kaydediyor. İnsanlar fosil yakıtların sonunun geldiğini çok iyi görebiliyor.

Güneş Enerjisi Potansiyeli

Güneş enerjisi alanında yatırımlar ülkemizde güneş potansiyeli ile karşılaştırıldığında çok düşük kalıyor. Şu anda GES projelerinde istihdamın 40 bin civarında olduğunu belirten TUNÇMATİK yöneticisinin belirttiğine göre; bu alanın önünün açılması ile 2030 yılına girerken bu alanda 300 bin istihdam bekleniyor. Ülkemizde çok sayıda güneş paneli üretici firmasının olduğunu ifade eden yönetici; talepten çok fazla üretim olduğunu vurguladı. Ancak bu firmaların panel hücrelerini ithal ederek burada montajladıklarını bu nedenle verimli bir kazanç sağlamakta güçlük çekeceklerini de ifade etti.

Ülkemizde Güneş Potansiyeli

Bir saniyede ülkemize gelen enerji potansiyeli yaklaşık 170 milyon Megawatt değerindedir. Günlük toplam ışınım şiddeti 3,6 KWh/m2 olarak saptanmıştır. Güneşi en bol alan bölgemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. İkinci sırada Akdeniz bölgesi gelmektedir.

Ülkemizde Güneş Enerji Projeleri

Ülkemizde güneşten elektrik üretmeye yönelik projeler arasında Fotovoltaik güneş panel sistemleri ön sırada geliyor. Ancak bu sistemlerin verimi son derece düşüktür. Amortisman süreleri 5-7 yıl arasında değişen bu sistemlere biçilen ömür 50 yıl olarak öngörülmektedir ancak firmaların verdikleri panel garantileri 5-7 yıldır. Ülkemizde küçük ölçekli işletmelerde yararlı olabilecek Fotovoltaik güneş enerji sistemlerinden ziyade; güneş bacaları ülkemiz için yeni kavram ama güneş bacaları amortisman süresi uzun olsa da 100 yıl boyunca elektrik verebilecek kapasiteye sahip sistemlerdir. Bu sistemler dünyanın bir çok yerinde kullanılıyor.  Çok da ileri teknoloji gerektirmeyen güneş bacaları nasıl çalışır?

Güneş Bacaları Nasıl Çalışır

Güneş bacaları sıcak havanın soğuk bölgeye akmasından elde edilen hareketin türbinlere gönderilmesi ile elektrik enerjisi elde edilmesi esasına dayanıyor. Siyah paneller daire şeklinde dizilir ve ortasına ısınan havanın kaçması için bir baca konur. Dış ortamda sıcaklık40- 50 Santigrat Derece iken panellerin altı 70-80 dereceye ulaşır. Hava bacadan hızla çıkar. Bacanın başlangıç noktasına yerleştirilen türbinler hava akımı sayesinde kararlı bir şekilde dönerler. Bu güneş bacaları gece de çalışır. Su torbaları yerleştirilerek; gündüz yüksek sıcaklık depolanır ve gece güneş olmadığında; ısı bu su torbalarından alınabilir. Yani sistemin alt tarafı yine sıcak kalır ve hava akışı devam eder. Elde edilen elektrik DC ya da AC olabilir.

İspanya’da yüksekliği 200 metre olan bir baca ve çapı 10 metre olarak tasarlanmış bir güneş bacası sistemi 50 KiloWatt elektrik veriyor. Manzanares’te kurulan bu sistem 1982 yılında kurulmuş. Yine Avustralya’da 1000 metre yüksekte bir baca ve etrafında 130 metre çapında panellerden oluşan bir daireden oluşan güneş bacası sistemi 40 adet kollektörle çevrelenmiştir ve 200 MegaWatt kapasiteye sahiptir.

Ülkemizde Güneş Potansiyeli, Fotovoltaik güneş panel sistemleri, güneş enerjisi, enerji sistemleri, Güneş Bacaları Nasıl Çalışır, enerji sistemleri, ges,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like