Evrende Kaç Adet Galaksi Var

Evrende Kaç Adet Galaksi  Var

Evrende Kaç Adet Galaksi  Var merak edilen bir soru ve cevabı da kesin olmamakla birlikte evrende gök bilimcilerin tahminlerine göre 2 trilyon adet üzerinde galaksi var. NASA teleskopunun verilerine ve dünyadaki diğer gelişmiş teleskopların verilerine bakıldığında 2 trilyon galaksiden fazla olduğu görülen bu galaksilerin neden bu kadar çok olduğunu merak etmemek elde değil. Bu teleskopların evrenin sadece %5 oranında inceleme yapabilecek yetenekle sınırlı olduğu düşünüldüğünde, 40 trilyon galaksiden söz etmek mümkün olabilir.  Bir galaksi yaklaşık 10 milyon adet gezegen içermektedir. 40 trilyon x 10 milyon adet dünyadan küçük ve büyük gezegen, evrende gizemini korumakta ısrar ediyor. Mavi gezegenimiz kadar güzel canlı ve hayat dolu gezegenlerin varlığı araştırılmaya devam ediyor. Zira koca evrende kütlesi bir elektron misali ihmal edilebilecek kadar küçük olan bir gezegen olan dünya, biz insanlar için tek yaşam yeridir.  Henüz onu mahvetmeyi başaramadan diğer gezegenlere de ayak basmaya hazırlanıyoruz.

 

Uzay Sehahatleri ve Marsa Yolculuk

Bilim insanlarının ve araştırmacıların dünyaya benzer bir gezegen bulma arayışları devam ededursun, önümüzdeki 10 yıl içinde, eldeki ile yetinerek Mars gezegenine seyahatler yapılacak.  Hiçbir aksilik çıkmazsa gidişin 3 ay, dönüşün 3 ay süreceği bu seyahatler şimdilik sadece zenginler için mümkün olacak. Yüz bin dolara mal edilecek gidiş gelişler için sıraya giren binlerce insan var. Ancak hareketi kısıtlayıcı bir elbise içinde bir oksijen tüpü ile kızıl gezegene ayak basmanın ne tür bir keyif vereceğini anlamak zor. Yani okyanus yok, yeşillik kum gökyüzü yok. İnsan nasıl bir huzur bulabilir diye düşünmemek elde değil.  Sahi bir insan neden konforunu hareket kabiliyetini kısıtlar, hayatını tehlikeye atar ve uzayın boşluğunda emniyetsiz bir şekilde 6 ay uzay boşluğunda bilinmeyen bir yöne doğru salınır ki? Hem bir tehlike daha var ki ondan söz etmek bile tüyleri diken ediyor. Ya bir yarıkla karşılaşıp ucu milyonlarca yıl sonrasına çıkan bir zaman yolculuğuna sebep olabilecek geri dönüşü olmayan bir deliğe rast gelirlerse?

 

Kara Delikler ve Uzay yarıkları

Bun biraz açalım; bir A4 kağıdını elinize alın. A4 kağıdı evreni temsil ediyor olsun. Yani sonsuz km uzunluğu… Sonra en solunda bir delik açın. Aynı hizada en sağında bir delik daha açın. Sonra kağıdı katlayın ve delikleri üst üste getirin. Bu delik de yarığı temsil ediyor. Kağıdı açtığınızda soldan sağa uzun mesafeyi bir cm yol alarak aşmış olursunuz. Bunlara uzayda kara delik deniyor.  Yani kara delikten geçerken aslında biz evrenin diğer ucuna bir saniyede geçmiş oluyoruz ki, öte taraftan çıkarken yaşlanmış dahi olabiliriz. Veya geride bıraktığımız evren bilgisayarların hesap edemeyeceği milyonlarca güneş yılı uzakta olmuş olabilir.  Tüm bu maceranın nedeni, bizi bilim ve teknolojide ilerleten şey ile aynı olmalı: merak! Ama insanın başına ne gelirse hep meraktan gelir değil mi?

Marsa yolculuk, evrende kaç galaksi var, Kara Delikler ve Uzay yarıkları

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Evrende Kaç Adet Galaksi Var” için bir yorum

  • 21 Ocak 2017 tarihinde, saat 20:57
    Permalink

    evrende kaç tane galaksi olduğunu bilmiyoruz ama ben bu kadar çok sayıda galaksi ve gezegen olduğunu tasavvur edemiyorum. Acaba bunlarda hayat var mıdır ya da başka formlarda yaşayan varlıklar var mıdır.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.