Sağlık & Güzellik ve Kadın

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit eksikliği belirtileri

Folik asit eksikliği ile dünyada en yaygın vitamin eksikliği ile ilişkili olan bir hastalıktır. Sebepsiz  folik asit kesinlikle hamile olan kadınlar ile ilişkilidir bir durum değil, Folik asit eksikliği hamile kadınlarda sinir sistemi iyi gelişmemiş bebek doğumlarına yol açabilir yani çocuğun sinir sistemi için çok ciddi bir durum olabilir. Folik asit eksikliğine maruz kalan sadece hamile kadınlar, ergen kızlar, bebekler, yaşlılar bu popülasyonu oluşturuyor.

Folik asit eksikliği

ülser, ilgisizlik, şiddetli yorgunluk, uykusuzluk ve hafıza problemlerinden kaynaklanan bir durumlar Folik asit eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca solunum problemleri, genel vücut zayıflığı, baş dönmesi ve sinirlilik hali de belirtilerdendir.  Folik asit eksikliği  Anemi ve kemik iliği değişikliklere neden olur folik asit eksikliği anemisi, için tipik bir durum söz konusudur. Ek olarak, özellikle çocuklarda, saçın erken beyazlaması  meydana gelebilir. Ve bu da çok kötü bir durumdur. Eksiklik, aynı zamanda, gıdaların uygun şekilde emilmesini engelleyen bağırsak hastalıkları tarafından da belirtilebilir.

 

Folik eksiklikliği nedir

Nedenleri  arasında ana nedenler alkolizmdir, malabsorpsiyon ve folatların transformasyonu ve gastrointestinal sistemin kronik hastalıkları olabilir. Çocuğun folik asidi aldığında, hamilelikte ve beslenmede vitamin ihtiyacı artar. Ayrıca, çeşitli ilaçların kullanımı, örneğin antiepileptik ilaçlar gibi emilimi etkileme durumu vardır. Ayrıca vücuttaki optimum C vitamini ve demir miktarına dikkat etmelisiniz, çünkü folik asitin etkisini aktive ederler. Diğer bir neden tiroid hipertiroidizm hastalığıdır.

Folik asit ve hamile kadınlar

Folik asit fetusun sinir sisteminin doğru gelişimi için gereklidir. Bu nedenle, bir kadın hamilelik öncesinde yaklaşık 3 ay boyunca folik asit  takviyesi almalıdır. Folik asit eksikliği baş fıtığı, spina bifida anansefali veya małomózgowia şeklinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Sinir sistemi hasarları önlemek için, hamile kadınlar  günde 700 mg folik asit almalıdır.

 

Folik asit eksikliği nasıl tedavi edilir

 

Folik asit eksikliği nedeni ile oluşan anemi hastalığı, 4 ay süreyle alınan folik asit tabletleri ile tedaviye başlanır. Ama bu tabletleri kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gereklidir. B12 vitamini yada folat eksikliğine bağlı anemi oluşmuş ise B12 vitamini ve Folat eksikliği bakımından zengin gıdaların bolca alınmasına dikkat etmeniz gerekir. B12 vitamini yüksek değerli olan besinler süt ve süt ürünleri gibi güçlendirilmiş kahvaltılıklar, baklagiller, sağlıklı besinler gibi yiyecekler de içinde bulunur. Ayrıca lahana, kuşkonmaz, esmer pirinç, nohut, sebzelerden brokoli de oldukça yüksek folik asit içerir. Gebelik dönemi öncesinde kullanılan folik asit, oluşabilecek komplikasyonlara karşı koruyucu bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Vitamin eksik olan insanlarda folik asit eksikliği çok kolay yöntemlerle tedavi edilirken yinede bu insanların kendine çok dikkat etmesi gerekir.  Herhangi bir anemi hastalığı kalp ve akciğer hastalığını etkileyebilecek ve çalışmanızı engelleyecek komplikasyonlara neden olabilir.  Bu sebeple yiyecek ve içeceklerinize çok dikkat edilmelidir. Özellikle vitaminler bakımından eksik kalmamanız çok önemlidir. Örneğin D vitamini eksikliği, kısırlık ve gebe kalamama gibi nedenler oluşturabilir. Folik asit eksikliğinin bazı kanserlerin oluşumuyla bağlantılı olduğu bir durum ortaya çıkmıştır. Folik asit eksikliği tek bir hastalıkla kalmayıp birçok kanser türünün oluşmasında da birçok belirtisi olmuştur. Folik asit eksikliği birçok hastalığa neden olabilir. Bu sebep ile folik asit eksikliğine çok özen gösterilmesi gerekiyor.

Etiketler: folik asit nedir, folik asit eksikliği belirtileri, folik asit

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like