Fotovoltaik Güneş Panelleri

Fotovoltaik Güneş Panelleri

 

Güneş panelleri güneş enerjisini / ışığını alarak elektronları ışık yardımı ile koparıp bir nevi elektron akımı elde etmeye odaklı tasarlanan sistemlerdir. Bu sistemlerin elektrik vermesi için

  • fotovoltaik panel
  • Dc-DC converter
  • Bataryalar
  • Eviriciler

gerekir. En son gelen eletrik AC yani evde kullandığımız elektriğe dönüşür. Bu makalede normal bir evin elektriğini sağlamak için kaç panel kullanılması gerektiğini hesaplayalım.

Panel Hesabı Nasıl Yapılır

Evinizde 100 Watt güç çeken bilgisayar, 100 watt güç çeken TV 22 watt çeken 3 lamba, 30 watt çeken sarı lamba olsun. Toplamda 253 Watt çekilmiş olur. bilgisayarın günde 5 saat kesintisiz çalıştığını, TV nin 4 saat lambaların da sırayla 3 ve 2 saat çalışacağını varsayalım. Bun malzemelerin kullanacağı haftalık toplam enerji, 3692 watt olacaktır. 3692  / 12 volt = 307 Amper/hafta bunu 7 güne bölersek 44 amper/gün elde ederiz. Bu malzemeler için önce panel batarya hesabı gerekir. Bu sistem için batarya hesabı yapalım:

BT = Akünün kullanıldığı gün sayısı x deşarj derinliği x batarya sıcaklık katsayısı x günlük batarya ihtiyacı

Burada günlük batarya ihtiyacı : 44 amper /gün olarak çıktı. Batarya sıcaklık katsayısı ortamın sıcaklığına göre değişir. Bunun tabloları vardır. Eğer sizin ortam ortalama 24 derece ise bu durumda batarya katsayısı 1,02 alınır. Şarj derinliği pili kullanırken, bataryanın tam şarjlı halde iken düşme seviyesinin ( derinliğinin) ölçüsüdür. Genelde %50 alınır. ( 0,5) son olarak elektriği aküden hangi günlerce alacaksınız? Haftanın 7 günü aldığınızı varsayalım. bu haneye de 7 yazıyoruz.

 

Gerekli kapasite= 7×0,5×1,02×44=157 amper

demek ki bataryamız 157 amper olacak. Biz 200 amper akü alacağız. Daima daha fazla kapasite seçmemiz gerekir. Seçeceğimiz akü  12 volt 200 amper olabilir. Bunun yerine 5 tane 40 amper /12v alabilir miyim diye sorarsanız elbette, ama daha pahalı olacaktır. Bir tane 200 Ah/12v alın.

 

Güneş Panel Hesabı

 

panel sayısı:( etkinlik kaybı )x ( gün içinde gerekli kapasite)  /  ( panel etkin akımı) x ( gün içinde ort. güneş saat sayısı)

 

gün içinde gerekli kapasite = 44 Ah

gün içinde ortalama güneş saat sayısı = 8 olsun

etkinlik kaybı olarak bataryanın boşalma / doldurma esnasında harcanan zamandır. 1.2 alınır. Giriş gerilimine uygun panel akımı seçilebilir. Biz 3 Amper seçtik. Çünkü şarj ünitesi giriş gerilimine uygundur.

44.1,2 / 3.8  = 2.2 panel sayısıdır. Yani 2 panel az 3 panel çok olacaktır. bu durumda 3 panel alacağız. Toplamda

3 adet güneş paneli

1 adet 200 Ah/12v akü

1 adet evirici

1 adet DC to AC converter

almamız yeterlidir.

 

 

 Fotovoltaik Güneş Panelleri, panel hesabı, batarya hesabı, güneş panel seçimi

 

 

 

 

 

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir