Sağlık & Güzellik ve Kadın

Gebelikte Guatr Hastalığı

Gebelikte Guatr Hastalığı

 

Gebelik sırasında bir guatrın hafif büyümesi yaygın olabilir Annemi iyot yetersizliğiniz varsa  daha sık görülür. Gelişmiş ülkelerde ortalama iyot alım miktarı yeterli ancak birisi süt, yumurta ve iyotlu tuz tüketiminden kaçınırsa guatr hastalığı kaçınılmaz olabilir. Tüm prenatal vitaminler iyot içermez, ancak gebelik sırasında iyot içeren vitaminlerin kullanılması önerilir. Hamilelik sırasında bir tiroid nodülü bulunursa, yeni tavsiyeler gebeliğin sonuna kadar beklemek değil, mümkün olan en kısa sürede bir değerlendirme ve olası biyopsi yapmaktır.

 

 

Postpartum Tiroid Hastalığı

 

Bazı kadınlarda postpartum subakut tiroidit olarak adlandırılan ve doğumdan sonra 3-6 ayda genellikle ortaya çıkan geçici tiroidit olabilir  mesela düşükten sonra da ortaya çıkabilir . Klasik olarak görülen klinik tablo, kalpte çarpıntı , kaygı ve kilo kaybı ile birlikte hipertiroidizm belirtileri olabilir bu belirtileri  yorgunluk , kabızlık ve kilo alımı ile hipotiroidizm izleyebilir. Tip I diyabetli kadınların postpartum tiroid fonksiyon bozukluğu gelişme riski1/4 tür.

 

Tiroid Neden Olur

 

 

Hipotiroidizm Nedenleri:

 

a-)Tiroid dokusu kaybı: Hipertiroidi tedavisinde tiroid dokusunun radyoaktif yok edilmesi veya tiroid dokusunun cerrahi olarak çıkarılması hipotiroidi ile sonuçlanabilir.

 

b-)Antitiroid antikorlar: Tip 1 diyabet  lupus romatoid artrit kronik hepatit veya Sjogren sendromu olan kişilerde görülebilir. Bu antikorlar, tiroit yıkımı nedeniyle tiroit hormonlarının üretiminde azalmaya neden olabilir. Hashimotonun bir yetişkinde hipotiroidizmin en yaygın nedeni olan tiroididi, tiroid hormon üretiminde otoimmün yıkım nedeniyle tiroid hormon üretiminde artış ve TSH miktarında artışa bağlı olarak ortaya çıkar.

 

c-)Doğumsal kusurlar : Hipotiroidizm doğumdan gelebilir.  yaygın olarak bu hastalık için ülke çapında yenidoğan taraması yapılabilir. Tiroid hormonu sentezindeki basamaklardan birisi kusurlu olduğunda tiroid hormonunun üretimi azaltılır ve TSH’de artma olur. Artan TSH, guatrda sonuç verir

 

d-)İlaçlar: Bazı ilaçlar, özellikle lityum  ilaca bağlı bir hipotiroidizm oluşturabilir.

 

 

Hipertiroidi Neden Olur

Graves hastalığı: Bu otoimmün tiroid durumu, kandaki bir materyal tarafından tiroid bezinin anormal stimülasyonundan kaynaklanır ve tiroid stimüle edici immünoglobülin  adı verilir. TSI, guatrın neden olduğu tiroidi aşırı uyarır.

Ağır vakalarda gözün şişmesi ve çevredeki dokular görme kaybına neden olabilir. Ayakların üzerindeki parmaklarınızın üst kısmında kaldırılmış, kalınlaşmış ciltlere de neden olur.

 

Toksik multinodüler guatr: Tiroid bezindeki bir nodül, TSH stimülasyon derecesine bakılmaksızın tek başına tiroit hormonları ürettiğinde ortaya çıkar. Genellikle yaşlı insanlarda uzun süredir devam eden bir guatrlı kişilerde görülür. Toksik multinodüler guatr Graves hastalığından farklıdır, çünkü genel olarak gözdeki komplikasyonların eksikliği ve daha az şiddetli hipertiroidi bulguları vardır.

 

Subakut tiroidit: Tiroid bezinin geçici inflamatuvar hastalığı, Quervain’in tiroiditi veya doğum sonrası subakut tiroiditi gibi durumları içerir. Bu koşullar altında, iltihaplanma nedeniyle aşırı tiroid hormon salınımı periyodu olabilir ve aşırı tiroid hormonunun salınmasına neden olur. Tüm tiroid hormonu hasar gören dokudan sızdırıldıktan sonra geçici bir hipotiroid dönem başlar ve 2-4 ay sürebilir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin genellikle% 90’ı tedavi olmadan normal tiroid fonksiyonlarına dönecektir. Çoğu zaman tiroid nodülleri ve tiroit guatrları semptomlara neden olmaz. Bazı guatrlar, tiroid hormonunun aşırı üretimi veya tiroid bezinden az üretim yapılması nedeniyle bulunur.

 

 

Tiroid kanseri: Çeşitli tiroit kanseri türleri vardır. En sık görülen tip papiller tiroit karsinomu olguların% 85’inden fazlasında görülür. Bu tip kanser, çocukların veya gençlerin radyasyona maruz kalması ile ortaya çıkabilir; bunlar arasında kanser tedavisinde kullanılan terapötik radyasyon veya Çernobil nükleer felaketi gibi kazalar dahildir. Çoğu zaman, tiroid kanseri geliştirme nedeni bilinmemektedir.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like