Bilim Haberleri

Gemiler Nasıl Yüzer

Gemi Nasıl Yüzer

Gemiler demirden devasa yapılardır, denize attığınız 1 lira demir para batarken devasa yükler taşıyan gemiler neden batmaz? Bu sorunun cevabı Arşimet’in kaldırma kuvveti ile alakası vardır. Gemilerin yüzmesini sağlayan şey kaldırma kuvvetidir. Öyle de para için çalışmıyor mu bu kanun? Çalışıyor elbette ama esas püf noktası şudur:
Gemiler hem kendi ağırlıkları hem de taşıdıkları yüklerin toplam ağırlığının, geminin batık hacminin alabileceği su miktarına eşit olması halinde yüzerler. Eğer bu ağırlık daha fazla ise batar, daha az veya eşit ise ise yüzerler.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır

taze yumurta nasıl anlaşılır sorusunun cevabı çok basittir, sadece su deneyi ile bir yumurtanın taze mi çürük mü olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Bir yumurtanın taze olup olmadığının anlaşılması çok kolaydır, yumurtayı bir tas su içine batırırsınız, yumurta dibe çökerse tazedir, yukarı çıkıyorsa taze değildir. Yumurtanın özgül kütlesi suyun özgül kütlesinden büyükse yumurta kap dibine iner. Özgül kütlesinin suyunkinden küçük olması yumurtanın çürük olduğunu gösterir. Eğer yumurta taze ise onu kaldıran kuvvet yumurtanın aşağıya doğru etkiyen ağırlık kuvvetine eşit olmalıdır.

1 Comment
  1. Gringo 2 ay ago
    Reply

    şimdi ne olarak anaşıldı gemiler niye batar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like