Gemiler Niye Batmaz

 

Gemiler neden batmaz, gemiler niye batmaz, gemiler niye batmiyor, gemi niye batmır gibi çeşitli şekillerde arama motorunda sorular var. Denizlerde ve okyanuslarda binlerce yıldır fırtınalarla boğuşarak su üstünde yüzük başka coğrafyalara Lojistik Destek sağlayan ürünler Taşıyan gemilerin devasa büyüklükleri ve bu büyüklük ve rağmen denizde ve okyanusta gemilerin batmaması birçok insanın bu konuyu düşünmesine yol açmıştır. Gemiler niye batmaz sorusunun cevabı biraz akışkanlar mekaniği bilgisi gerektiriyor.

 

Gemi Niye Batmaz

 

Madeni paraların suya atıldığında hemen batmalarına karşılık onlarca metre uzunluğunda ve genişliğinde demirden imal edilen devasa parçaların batmamasının nedeni son derece basit bir prensiple açıklanabilir; gemilerin yüzmesini sağlayan şey ya da faktörler tek bir tane ile sınırlı değildir. Elbette suyun kaldırma kuvveti gemilerin yüzmesine yardımcı olmaktadır ama esas püf noktası şudur Her bir gemi hem kendi ağırlığı hem de taşıdığı yüklerin ağırlıklarının toplamının geminin batık hacminin alabileceği su miktarına eşit olması halinde Yüzebilirler. Bunun dışında geminin yüzmesini imkan yoktur.

 

Gemiler niye batmıyor

Demek ki iyi gemi dizayn edilirken taşınacağı hacmin miktarının ağırlığının hesaplanması gerekiyor Eğer bu ağırlık daha fazla olursa yani geminin ağırlığı ve yükünün toplam ağırlığı geminin taşırdığı sudan daha ağır olursa gemi batar eşit veya daha az olursa gemi yüzer. İşte gemi neden Batmaz veya gemi nasıl yüzer gibi soruların en basit cevabı bu şekildedir. Akışkanların temel özelliklerinin bilinmesi gemi niye batmaz sorusunun cevaplanması için gereklidir biliyoruz ki akışkanlar daha Akışkanların moleküler yapıları Özgül ağırlıkları Özgül kütleleri akışkan yoğunluğu hacimsel elastikiyet modülleri Akışkanların viskozite özelliği yüzey gerilimi özelliği buhar basıncı gibi birçok farklı faktörün bilinmesi yararlıdır. Ayrıca basınç Pascal kanunu basınç farkı değişimi basınç tipleri yüzen cisimlerin dengesi düzlemsel yüzeylere etkiyen hidrostatik kuvvetler sıvıların kaldırma kuvveti bilinmeli, bunların yanısıra akışkan hareketine olan kuvvetler süreklilik  çizgisi enerji denklemi bu konunun aydınlatılmasında yararlı olabilir.

 

Gemiler neden batmaz, gemiler niye batmaz, gemiler niye batmiyor, gemi niye batmır sorularının cevabı için makaleyi okumaya devam ediniz.

 

Akışkanlar en küçük kayma gerilmesine dahi bir direnç göstermiyorlar akışkan partikülleri bu sürekli olarak birbirlerine karşı kendi pozisyonlarını değiştiriyorlar sürekli deformasyon akışkanlarda söz konusu olmuyor katılar akışkan olmazlar genellikle gazlar ya da sıvılar akışkan olurlar. Molekülere  baktığımızda katılarda Bunlar çok yakın halde dururken akışkanlarda bu moleküller daha gevşek dururlar. Gazlarda daha da birbirinden uzaklaşırlar. Özgül kütle birim hacme düşen kütle olarak açıklanabilir özgül ağırlık ise bir akışkanın özgül ağırlığı birim hacminin ağırlığıdır. Yoğunluk  akışkan Özgül kütlesinin suyun Özgül kütlesine oranıdır.

Vizkozite Nedir

Viskozite  akışkanın kayma gerilmesine karşı gösterdiği davranıştır Örneğin yağ akmaya karşı suya göre viskozitesi daha yüksek bir akışkandır Çünkü akmaya karşı sudan daha fazla direnç gösterir. Bu da onun viskozite özelliğini arttırır yüzey gerilimi nedir: Moleküller arasında mutlaka çekim kuvveti söz konusudur bu tür aynı tür moleküller arasında  çekime kohezyon denirken moleküler farklı olduğunda aralarındaki çekime adezyon deniyor. Katılarda kohezyon büyük iken katının şeklinin korunmasını sağlıyor sıvılarda ise moleküllerin sıvı hacmi içerisinde hareketine izin verirken sıvıyı belli bir hacim içinde tutuyor.

 

 

Kılcallık Etkisi Nedir

 

Sıvılarda Bir de kılcallık etkisi vardır. Çok yüksek ağaçların en zirvesine suyun taşınması kılcallık etkisi ile olmaktadır ya da herhangi bir havuza bir bu boru daldırdığınızda ya da  şeffaf bir cam boru kaldırdığınızda bu Borunun su seviyesinin hemen yükseldiğini görebilirsiniz buna kılcallık etkisi denir. Bir cisim sıvı içinde batırıldığı zaman cismin ağırlığında mecburi olarak bir azalma oluşur.  Bu azalma nedeni de sıvının cisme yaptığı Kaldırma kuvvetidir, sıvı içerisinde cisme aynı zamanda hidrostatik basınç etki etmektedir. Etkin basınç kuvvetinin yatay bileşeni sıfırdır, dikey bileşeni dikkate alınır yani bir cisim suya battığı zaman kaldırma kuvveti söyle bulunuyor: Cisme etkiyen düşey kuvvetler birbirinden çıkarılıyor. Yine kaldırma kuvveti cismin özgül ağırlığı ile cismin hacminin çarpımı sonucu kolayca bulunabiliyor batmış olan bir cisim düşey de iki tane kuvvet etkisi altındadır birisi cismin ağırlığıdır diğeri de kaldırma kuvvetidir. Demek ki iyi gemi dizayn edilirken taşınacağı hacmin miktarının ağırlığının hesaplanması gerekiyor Eğer bu ağırlık daha fazla olursa yani geminin ağırlığı ve yükünün toplam ağırlığı geminin taşırdığı sudan daha ağır olursa gemi batar eşit veya daha az olursa gemi yüzer. İşte gemi neden Batmaz veya gemi nasıl yüzer gibi soruların en basit cevabı bu şekildedir.

 

Gemiler neden batmaz, gemiler niye batmaz, gemiler niye batmiyor, gemi niye batmır, kılcallık etkisi, kaldırma kuvveti, yüzey gerilimi, akışkanlar mekaniği

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like