Bilim Haberleri

Genel Anestezi Beyin Hücrelerini Etkiliyor

Genel Anestezi Beyin Hücrelerini Etkiliyor

Genel anestezinin beyin hücreleri arasındaki iletişimi olumsuz etkilediği sonucunu veren araştırmalar var. Avustralya Queensland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, genel anesteziklerin beyinde daha önce düşünülenden daha karmaşık bir şekilde hareket ettiğini keşfetti. Cell Reports dergisindeki bir makaleye göre Discovery, ameliyat için iyileştirilmiş ilaçlara yol açabilir. Genel anestezi, hastaları bilinçsiz bir konuma getirmek için tüm dünyadaki tıbbi prosedürler sırasında yaygın olarak kullanılmasına rağmen, gerçekten nasıl çalıştığını ve bunun neden olacağı şeyler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bilindiği gibi genel anestezi, ameliyat öncesi hastanın acı çekmesini önlemek için tüm vücudun uyuşturulması işlemidir. Hastaya narkoz verilir ve hasta uyandırılana kadar hiç bir şey hissetmeden adeta beden yaşarken bedeni terk eder. Hasta canlıdır ancak ameliyat sırasında olan biteni hatırlamaz.

Ameliyat sırasında sık kullanılan ağrı kesici ilaçlardan biri olan propofolün etkisini araştırıldı. Önceki araştırmalardan propofol dahil olmak üzere genel anesteziklerin uyku hapı gibi beyindeki uyku sistemlerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ancak araştırma, propofolün presinaptik mekanizmaları ihlal ettiğini ve beyindeki nöronlar arasındaki bağlantıyı etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle, uyku haplarından çok farklıdırlar.
Propofol nöronların sinaps için gerekli olan ana proteinlerin (sintaksin 1A) hareketini kısıtladığını bulan araştırmacıların ana ilgi nöronlar arasındaki iletişimine katılan önemli proteinlerden ele almaya karar verdi. Bu sınırlama beynin içindeki nöronlar arasındaki bağlantıyı azaltmaktadır.

Araştırmacılara göre, açılış, insanların neden ameliyattan sonra bir yönelim hissi yaşadıklarını açıklamaya yardımcı olacak.Fakat bu konuda uzman Dr A. Jonhson, genel anesteziklerin farklı gruplar üzerinde uzun süreli etkileri olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Genel anestezi, beyin hücreleri, anestezi nedir,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like