Yaşam ve Sağlık

Gestasyonel Hamile Diyabeti

Gestasyonel Hamile Diyabeti

Gebelikte Diyabet sık rastlanan bir durumdur. Hamilelik özel bir durumdur e hormonlarda bir çok trafik sıkışıklığı hamilelik boyunca devam eder. Hamile değilken şeker hastalığı olmayan bir anne adayı gebelikte Gestasyonel Hamile Diyabeti olabilir. Bir kadının vücudu hamilelik süresince hormonal değişiklikler geçirir. Hamilelik sırasında üretilen bazı hormonlar, insülin direnci yaratarak insülinin etkisini bloke yani engelleyebilir kadınların çoğunda, pankreas bunun karşılığında insülin üretimini gittikçe arttırır yine de bazı durumlarda, artan arz bile insülin direncinin üstesinden gelemez ve kadın gestasyonel diyabet geliştirir.

Diyabet anne için ve bebek için zararlıdır yüksek seviyelerde bebeğin gelişimini etkileyebileceğinden gebelik sırasında kan şekeri düzeylerini izlemek önemlidir. Kişiselleştirilmiş gestasyonel diyabet diyet planları , bir diyetisyenin yardımı ile veya bir doktor veya hastaneniz tarafından verilen gestasyonel diyabet diyet rehberlerine uyarak kaydedilebilir .

Gestasyonel diyabet diyeti , hamileliğin annesinin fetüsün büyümesini desteklemek için gerekli besin maddelerini almasını ve rutin etkinlikleri ile devam etmesini sağlamayı amaçlar. Obez olan ve ailenin diyabet öyküsü olan veya gebelik diyabet öyküsü olan kadınlar gebelik diyabetinin muhtemel adaylarıdır. Bu nedenle, gebelik diyabet diyet menüsü , düşük yağlı süt ürünleri, tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç veya tam buğday makarnası gibi düşük karbonhidratlı gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler ve greyfurt gibi narenciye gibi konulara odaklanmalıdır. Zararlı yapay tatlandırıcılar kullanan tatlıların yanı sıra yüksek kalorili tatlıları da önlemek en iyisidir.

 

Gestasyonel diyabet

Tam tahıllar, fasulye ve sebzeler kullanan gebelik diyabet diyet reçeteleri, içinde bulunan karmaşık karbonhidratların ve diyet lifinin, açlığı önleyici etkisi vardır. Uygun bir gestasyonel diyabet diyetiyle birlikte, hamile annenin her gün yeterli fiziksel egzersiz yapması esastır. Rutin olarak egzersiz yapanlar için son yemekten sonra iki saatten fazla süre geçtiyse, spor salonunda oturum öncesi bir meyve ziyafetine ihtiyaç duyulabilir. Gebelik şeker hastalığına karşı savaşta beslenme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler, bebeğin doğumuyla birlikte durumun kaybolmasından sonra bile sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunmaya devam edecektir.

Gebelik diyabetli olanlar için birkaç ipucu:

• Şeker tüketiminizi azaltmayı içeren sağlıklı bir diyet uygulayın. Aynı zamanda, vitamin ve protein alımı artırın. Diyetinizin az miktarda karbonhidrat ve sodyum bulunduğundan emin olun.
• Diyetinize bol miktarda sebze ve meyve ekleyin. Yüksek şeker seviyesine sahip meyvelerden kaçının.
• Şeker seviyenizi yönetmenin bir yolu belirli aralıklarla yemek yedirmektir. Küçük yemekler her iki buçuk saatte bir yenilmelidir.
• Şeker tüketiminizi azaltmayı içeren sağlıklı bir diyet uygulayın. Aynı zamanda, vitamin ve protein alımı artırın. Diyetinizin az miktarda karbonhidrat ve sodyum bulunduğundan emin olun.
• Diyetinize bol miktarda sebze ve meyve ekleyin. Yüksek şeker seviyesine sahip meyvelerden kaçının.
• Şeker seviyenizi yönetmenin bir yolu belirli aralıklarla yemek yemektir.. Küçük lokmalar- yemekler her iki saatte bir yenilmelidir.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like