Güneş Bacaları

Güneş bacaları ısınan havanın hareket enerjisini kullanarak türbünleri döndürme özelliğinin kullanıldığı ve böylece elektrik üretimi sağlandığı bir sistemdir. Güneş bacaları çalışma prensibi sadece güneşin ısıttığı havanın yükselmesi ve sirküle olan bu havanın hareketi ile pervanelerin döndürülmesi prensibine dayanıyor. Isınan hava yükselir. Yükselen hava bir akış sağlar. Bu akış hareketini tıpkı nehirlerin hareketinin hidro elektrik barajlarında kullanılması gibi kullanarak ve doğaya karbon salmadan bedava elektrik üretmek…

 

Bedava Elektrik Mümkün mü?

Bedava elektrik elde etmek için elimizde onlarca sınırsız enerji kaynağı var. En kolay yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneşi kullanarak onlarca farklı sistem tasarlamak mümkün. Güneş alan her alanda güneş bacaları masrafsız olarak 50 yıl boyunca elektrik üretebilir. Güneş bacaları çalışma prensibi çok basittir. Ancak ilk yatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Kilo watt başına 1000 dolar kurulum maliyeti söz konusudur.Ancak 50 yıl boyunca hiç bir masrafa girmeden bedava elektrik elde edilebilir. Şu anda İspanya da yüksekliği 200 metre olan bir güneş bacası 10 metre çapında ve 50 kW elektrik üretme kapasitesine sahip bir sistemdir. Güneş ışığını alan çevrel camlar yani kollektörler alttaki havayı ısıtıyorlar. Tüm hava bacaya geliyor ve bacadan yukarı çıkıyor. Isınan hava yukarı çıkarken baca altına yerleştirilen türbünlerin pervaneleri de kararlı ve kesintisiz bir şekilde dönüyor. Camların ya da kollektörlerin yerden yüksekliği 5 metredir.Bu alanda hava sıcaklığı 70-80 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu aşırı sıcak havanın çıkış noktası ise sistemin ortasındaki bacadır. Bacanın en altında 80 derece hava varken en üste çıktığında sıcaklığı 20 dereceye inmektedir.

 

Bu sistemin Diğer Avantajları

Güneş bacaları sisteminin diğer bir avantajı da camların altının seracılıkta kullanılabiliyor olmasıdır. Dış dünyadan bağımsız olarak kış aylarında kollektörlerin alt bölgesi yaz sıcaklığına getirilebilir. Böylece yaz aylarında yetişebilen her türlü meyve sebze yetiştirilebilir.

 

Sıfır Karbon Salınımı

Güneş bacaları sistemi sıfır karbon salınımı ile en avantajlı sistemdir. Bir güneş bacasından alınan elektrik; termik santralden alındığında 90 bin adet arabanın karbon salınımına eşdeğer bir zarar söz konusu iken; güneş bacalarından bu potansiyelde elektrik hiç bir zarar vermeden elde edilebiliyor. Küresel ısınmanın önüne bu şekilde geçilebiliyor.

 

güneş bacaları, güneş bacaları çalışma prensibi, karbon salınımı, sera etkisi, güneş enerjisi, bedava elektrik

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like