Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş tükenmeyen kaynaklardan biridir. Fosil yakıtların dünya ömrünü azalttığını bildiğimiz bu asırda, kaynakların da tükenmesi ile bilim insanları büyük bir yeşil enerji kaynak arayışına girdiler. Güneş rüzgar ve yer altı jeotermal enerji gelgit enerjisi biyoyakıt enerjisi bunlardan sadece bir kaçı… Güneş enerji sistemleri GES adıyla anılırlar ve güneşten gelen ışık ışınlarının paneldeki elektronları kopararak bir elektron hareketi akımı oluşturması prensibine göre çalışırlar. Bu sistemler fotovoltaik güneş enerji sistemleridir. Enerji kaynaklarına baktığımızda

Yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemeyen enerji kaynakları olarak ikiye ayrılırlar. Yenilenebilir olmayan kaynaklar kömür- petrol ve doğalgaz; madensel olanlar ise nükleer enerji kaynaklarıdır. Uranyum ve Toryum bunlara örnek verilebilir.

Yenilenebilir enerji kaynakları ise

 • Rüzgar enerjisi
 • Güneş enerjisi
 • Jeotermal Enerji
 • Hidrolik Enerji
 • Biokütle
 • Hidrojen Enerjisi

Olarak sınıflandırılabilirler. PV hücreleri adı verilen hücreler yardımı ile güeşten gelen ışık enerjisi direkt olarak DC doğru akım elektrik oluşturmaya elverişlidir. Bu doğur akım akülere depolanır ve ve bir  invertör yardımı ile AC alternatif akım enerjisine çevrilir. Böylece gece de akülerden beslenerek elektrik kullanma imkanımız vardır. Ancak verim bu güne kadar tüm araştırmalara rağmen %30 oranını geçmemiştir. Üstelik sanıldığı gibi panellerin garanti süresi 50 yıl değil sadece 5-7 yıl olarak belirlenir ki; yatırılan paranın geri kazanılması da ancak 7 yılı bulabilir. Bu büyük sistemler için geçerli değildir. Büyük GES projeleri daha kısa sürede yatırım maliyetini karşılar ve kara geçer. Küçük ölçekli işletmeler için çok karlı olduğu söylenemez. Öte yandan GES fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerinde akü sorunu vardır. Akü ömrü sınırlıdır ve külfetlidir.

Ortalama Tüketim Değerleri 

 

 

Kurulacak paneller belli bir yer kaplar. Toz duman yağmur çamur gibi etkiler bu sistemlerin %30 luk verimini daha da düşürürler. O zaman neden her yerde güneş panelleri reklamları yapılıyor ve bu sistemler teşvik ediliyor diye sorarsanız; dünyada bu panelleri devasa oranlarda üreten ülkelere ve onların politikalarına bakmanızı tavsiye ederim. Birisi Çin diğeri ise Almanya dır. Bu ülkeler güneş panel üretimi alanında ciddi yatırımlara sahip ülkelerdir. Sistemlerin dünya geneline yayılması onların da çok para kazanması demektir. Ama güneş panellerinden önce; hem 100 yıl dayanabilecek hem de ek masrafı olmayan güneş bacaları varken özellikle güneşi bol ülkemizde güneş panelleri yerine; enerji mühendisi olarak güneş bacaları önerimdir. İspanya da havanın ısıtılması ve sıcaktan soğuğa sirkülasyonu sonucu bir akım meydana getirilmesi; bu akım ile türbinlerin çalıştırılması ve elektrik elde edilmesi sistemine dayanan güneş bacaları konusuna daha sonraki makalelerde değineceğiz. Bu makalede güneş fotovoltaik sistemleri inceliyoruz.

Bir Fotovoltaik Güneş Enerji Sistemi

 • Panel
 • İnvertör
 • Konnektör
 • Kablo
 • Aküler

Gibi yapılardan oluşmaktadır. Bulunduğunuz yerin güneş potansiyeline göre taşıyıcı konstrüksiyon ve PV panellerin seçimi iyi yapılmalıdır.

Bir güneş paneli Kaç Watt

Bir güneş paneli ortalama 200 watt ise 5 panel size 1 kW elektrik verir. Gün boyu 5 saat güneş alıyorsanız 5 kW günlük elektrik elde edebilirsiniz. Kayıpları %20 oranında düşünerek sisteminizi hazırlayabilirsiniz. Piyasada 1000 watt yani 1 KW elektrik üreten sistemler hazır olarak satılmaktadır. Böyle bir sistem almadan önce; evinizde elektrik çeken tüm elektrikli ev aletlerinin ne kadar çektiğini bilmeniz gereklidir ve 3 adet lamba, bir adet 72 ekran TV ve cep telefon şarjı 5-6 saat boyunca 1 kW lık sistemle beslenebilir. Bu hazır sistemlerin diyelim ki 2KW lık bir sistemin tüm gün boyunca üreteceği elektrik 2 kW olarak düşünülmesi gereklidir. Söz gelimi bir buzdolabı arkasına baktığınızda tüketimi yazılıdır ve orada 300 watt yazılı ise bu demektir ki saat başı 300 watt tüketir. 7 saatte 2100 watt tüketim demektir bu. O halde 2 kW lık bir sistemle sadece 6-7 saat bir buzdolabı çalıştırabilirsiniz.

Bir panel kaç wattır? Sorusunun farklı cevapları vardır. Bazı paneller 180 watt bazıları 230 watt olabilir.

 

10 Kw Güneş Enerji Sistemi

10 kW için ortalama 40 adet panel gerekir. İnverter ve PV panosu AG panosu, montaj tesisatı solar kablolar ve konnektörler gerekir. Günde 5 saat güneş alıyorsanız  50 kW güç  alabilirsiniz demektir. Böyle bir sistemi akülere bağlarsanız gece gündüz 3 ev bu sistemden beslenebilir. Böyle bir sistem yaklaşık  8000 liraya mal olur. Ev başına ek masraflarla beraber 3 bin lira ödeyip 10 yıl masrafsız elektrik kullanabilirsiniz. Ancak her ev için ortalama 3 kw güç düşmektedir.

 

Güneş enerji sistemleri, akü, ges, Rüzgar enerjisi,Güneş enerjisi,Jeotermal Enerji, Hidrolik Enerji, Biokütle, Hidrojen Enerjisi, panel kaç wattır, panel hesabı, güneş enerji panel hesabı

 

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir