Bilim Haberleri

Güneş Enerjisi Çözümleri

Güneş Enerjisi Çözümleri

 

Merhaba sevgili okurlar,

Bu günkü teknoloji haberleri konumuzda teknoloji alanındaki gelişmelerden bir yenisine değineceğiz. Teknoloji haberleri alanında sizlere daima en yeni ve güncel bilgileri sağlıklı bir şekilde vermek için sürekli güncel olarak dünyada otorite olmuş teknoloji siteleri aramak ve kayda değer, bilim haberleri, güncel haberler ve teknoloji haberleri vermek için çalışıyoruz.

Bu günkü teknoloji haberimizde güneş enerjisi kaynağı ve nanoteknoloji konusu var.

gunes-enerjisi

 

Güneş enerjisi ile elde edilen elektrik enerjisi çok düşük düzeyde. Güneş sadece 17 saniyede tüm dünyaya yetecek kadar elektrik enerjisi potansiyeli yolluyor ancak bunu değerlendirecek ve derleyip toplayacak bir teknoloji yeryüzünde yok. İnsanoğlunun tek yapabildiği fotovoltaik ışınlardan daha fazla güneş enerjisi sağlamak ve elektrik enerjisine çevirmek… Silikon hücreleri geliştirmek ve daha fazla güneş ışığı alarak daha fazla elektrik üretmek için nano teknoloji yolu deneniyor. Avrupa’da çok sınırlı olarak elektrik elde ediliyor. Öyle ki güneş potansiyelinin sadece %15 i elektrik enerjisine çevriliyor. S. Nicolay bir araştırmacı olarak bu silikonlara daha fazla ışık depolamak için çalışmalar yapıyor. Amaç silikon hücrelerin alım potansiyellerini arttırmak. Avrupa güneş fakiri bir kıta olmasına karşın, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini çoktan fark etmiş. Bu yönde 1960’lı yıllardan beri araştırmalar yapılıyor. Bizde ise güneş potansiyeli çok fazla olmasına rağmen bu alanda çok da fazla ilerleyemiyoruz.

gunes-panelleri

Enerji sistemleri mühendisleri bu alanda detaylı araştırmalar yapabilir. Yeterli ARGE çalışmaları için destek alınırsa, güneş enerjisinden elde edilen kısıtlı enerji arttırılabilir. Avrupa’da Güneşten alınan en etkin ışın, silikon hücresinde en küçük alana hapsedilmeye çalışılıyor. Bu çalışmanın esası güneşten gelen bedava ışınları daha fazla süre silikonda tutmak. Böylece daha fazla elektrik enerjisi üretilebilecek. İspanya’da motorlu döner çanaklar, güneşin doğuşundan batışına kadar otomatik olarak yüzünü güneşe dönerek toplanan ışınları belli bir alana odaklıyor, o alandaki su sıcaklığı yüzlerce dereceye çıkıyor. Buhar elde edilip, bu buhar tribünleri döndürmeye ve hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönmesi sağlanmış oluyor. Yüzlerce motorlu aynalı çanak anten için motorsuz seçenekler tercih edildiğinde, alınan verim daha az olsa da uzun yıllar bakım gerektirmeden kullanılabilir. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynağı olarak ülkemiz için çok uygundur.  Güneş alma potansiyeli yüksek olan çorak arazilere bu sistemler kurularak temiz elektrik enerjisi elde edilebilir. Ucuz elektrik elde etmenin yolu da yine yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

 

 

Etiketler, güneş enerjisi, fotovoltaik, nanoteknoloji, . Enerji sistemleri mühendisleri, elektrik enerjisi, ucuz elektrik,teknoloji haberleri, teknoloji, güncel teknoloji, teknoloji siteleri, Teknoloji Haberleri, teknoloji, Güncel Teknolojiler

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like