Güneş Enerjisi

Güneş Panelleri Geleceğin Enerji Kaynakları Olacak

Güneş Panelleri Geleceğin Enerji Kaynakları Olacak

Güneş panelleri ile foto voltaik DC olarak elektrik elde etmek çok kolay bir yol üstelik temiz enerji olması sebebi ile dünyaya zarar veren karbon salınımından da kurtulmak mümkün olabiliyor. Küresel ısınmanın önüne geçmek ve bedava enerji kaynaklarına yönelmek amacıyla bu alanda büyük araştırmalar hız kazanmış durumda… Çok fazla güneş almayan ülkelerde dahi karbon salınımı ve sera etkisini azaltmak ve dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim hızla devam ediyor. Avrupa da özellikle İngiltere Almanya Brezilya İspanya İsveç gibi ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları alanında büyük ilerleme var. Güneş panellerinden elde edilen verimin düşük olması ki bu oran %30 civarındadır- verimi arttırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Hücrelere ne kadar çok ışık depolanabilirse o kadar çok elektron koparabilmek ve akım sağlayabilmek mümkün olacaktır. Bu nedenle hücrelerin ışık potansiyelleri üzerinde çalışmalar sürüyor. İngiltere de ise kömürden yavaş yavaş güneş enerjisine geçişe ağırlık veriliyor.

Bu yıl Güneş Enerjisi Önde

 

Öyle ki bu yılın başından itibaren %10 civarında kömürden elde edilen elektrik enerjisinden daha fazla enerji güneş panellerinden tedarik edilmiş. Hemen her evin çatısına güneş panelleri yerleştirilerek bedava elektrik ve en önemlisi temiz enerji elde edilebiliyor. Çin de de bu alanda güneş tarlaları adıyla çok büyük güneş panelleri projeleri hayata geçiriliyor. Petrol tükenme noktasına yaklaştığı için Arap devletler de yatırımlarını turizm alanına kaydırmaya hazırlanıyor. Dünyada en çok güneş potansiyeli orta doğu Afrika kıtası Hindistan’da bulunuyor. Kutuplara yakın olan bazı ülkeler hariç hemen hemen dünyanın orta kuşağında güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden bol miktarda yararlanmak mümkün olabiliyor. 2025 yılına kadar İngiltere de enerji kaynaklarının yarısından fazlası güneş sistemlerinden elde edilecek. Güneşin foto voltaik ve ısıl sistemler olarak 2 farklı şekilde enerji kaynağı olarak kullanılabileceği bu sistemlerde ısıl kaynak olarak güneşten alınan ısı ile ısıtılan ve 500 dereceye getirilen suyun buharlaşması ve bu buhar basıncının türbinlere aktarılması ile stabil ve kararlı bir dönüş hareketi sağlanabiliyor. Foto voltaik sistemlerde ise DC enerji elde ediliyor ve invertörler yardımı ile bu enerji AC enerjiye çevrilebiliyor. Ayrıca gece güneş olmadığı için elektrik enerjisinin depolanması için aküler kullanılıyor. Güneş pilleri ile enerji üretimi düşük verimli ve masraflı olabiliyor. Ancak ısıl sistemlerle suyun ısıtılması esasına dayanan sistemlerden elde edilen enerjiler kasaba ilçe hatta illeri bile kolayca besleyebilecek Mega Watt seviyelere çıkabiliyor. Bunun için teşviklerin hızlandırılması ve bu işin önünün açılması gerekiyor.

 

 

Etiketler güneş enerjisi, ısıl sistemler, foto voltaik sistemler, rüzgar enerjisi, Güneş panelleri, yenilenebilir enerji

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like