Enerji Haberleri

Güneş panelleri nasıl çalışır?

Güneş panelleri nasıl çalışır?

Teknoloji haberleri kategorimizde günümüz dünyasının gündemine oturan yeşil enerji ya da yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bir yazımız var. Güneş panelleri nedir, güneş panelleri nasıl çalışır, bedava elektrik üretimi nasıl olur gibi sorulara cevap vereceğiz.
Güneş kolektörleri  güneş enerjisini emen ve ısıya dönüştüren cihazlardır. Bu ısı, örneğin sıcak su üretmek veya bir binayı ısıtmak için kullanılabilir. Bu tür cihazlar genellikle çatılarda bulunurlar ama aynı zamanda daha sık otomobil limanlarında ve ticari gayrimenkullerde bulunur.

 

Güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler

 

Elektrik çok pahalıya geliyorsa alternatif olarak güneş panellerini kullanabilirsiniz. Bir tek seferde sistemi kurup on yıllarca elektrik elde edebilirsiniz. Sisteminiz arıza vermediği sürece uzun yıllar elektrik kesintisi yaşamadan, elektrik dağıtıcı firmalara bağımlı kalmadan elektrik elde edebilirsiniz.

 

Güneş panelleri ne işe yarar

 

Güneş kolektörlerinin iki büyük avantajı vardır: Birincisi, düzenli ısıtma sistemi üzerindeki yükü hafifleterek ve fosil yakıtların tüketimini azaltarak çevreyi korurlar . Öte yandan, fosil yakıt tasarrufu sağladığı ve güneş enerjisi ücretsiz olduğu için ekonomik tasarruf gibi yararları vardır.

 

Güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler

Birçok kişi güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler arasındaki farktan habersizdir. Her iki kavramı da karıştırıyorlar ve her iki cihazın da güneş ışığını elektriğe dönüştürdüğünü düşünüyorlar.
Güneş kollektörleri güneş enerjisini emer ve ısıtma sistemini veya suyu ısıtmak için kullanır . Güneş kollektörleri bu nedenle termal güneş kollektörleri olarak da adlandırılır. Bir başlangıç ​​için, elektrik üretmekle ilgisi yok.
Aksine, fotovoltaik sistemler güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanırlar . Bu enerjinin dönüşümüne fotovoltaik dönüşüm denir.

Güneş kollektörleri  ise su ısıtma için kullanılırlar. Güneş sistemleri arasında bulunan fotovoltaik sistemler ise direkt olarak güneş ışığını alır ve elektron akımı sağlayacak olan panellerde yer alan negatif yüklü alandan elektron koparırlar. Kopan elektronlar pozitif yüklü alana giderler ve elektron akımını oluştururlar. Elde edilen elektrik enerjisi çok az olsa da panel sayısı ( hücreler) arttıkça güneşten alınan ışık daha fazla elektron koparır ve daha fazla elektrik elde edilir. Bir güneş panelinin kapasitesi ortalama olarak 200 watt olarak belirlenir. Panellerden elde edilen elektrik DC elektriktir ve bu enerji akülere depolanabilir. Akü kullanılmayan sistemler de vardır. Ama bu sistemler gece çalışmazlar. Akülü sistemlerden elde edilen enerji AC dönüştürücüye gönderilir ve 220 volt AC elektrik elde edilir.

 

Evime Kaç Güneş Paneli Alayım

Bu soru bir çok kişinin merak ettiği sorulardandır. Güneş paneli kapasitesi bellidir. Her bir panel 200 watt elektrik verir. Bir evin elektrik ihtiyacını belirlemek için önce o evde harcanan enerjinin toplam tespiti yapılmalıdır. Sonra tüm cihazların harcadığı elektriğin kaç Watt olduğu ortaya çıkarılır. Ortalama bir ev 5 Kw elektrik harcadığında; 5000 Watt / 200 = 25 adet panel minimum olarak hesap edilir. Verim % 100 olamayacağı ve güneşin sürekli olarak maksimum enerji veremeyeceği düşünülürse panel sayısı +5 arttırılabilir.

 

Güneş panelleri nedir, güneş panelleri nasıl çalışır, teknoloji haberleri,fotovoltaik sistemler ,Güneş kolektörleri , fotovoltaik sistemler,Güneş paneli kapasitesi

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like