Bilim Haberleri

Güneş Uzayı Isıtır mı

Güneş Uzayı Isıtır mı

Güneş, var olduğundan bu yana son 4.6 milyar yılda hidrojen yakıtının yaklaşık yarısını kullandı. Hala 5 milyar yıl daha dayanacak kadar hidrojen var. Güneşin yüzey sıcaklığı yaklaşık 5,726 santigrat derecedir. Güneş, hidrojeni helyuma birleştiren bir nükleer füzyon işlemi kullanarak yanar. Güneş hidrojenden bittiğinde, yakıt bitene kadar helyum ve diğer ağır elementleri kaynatır.Güneş, öncelikle hidrojen gazından oluşmaktadır. Çekirdek, en sıcak kısmıdır. Yoğun sıcaklığa ek olarak, Güneşin çekirdeğinde inanılmaz miktarda basınç var. Gerçekte, Güneşin çekirdeğindeki büyük miktardaki hidrojen atomları sıkıştırılmış ve bir araya getirdikleri kadar ısıtılmıştır. Nükleer füzyon olarak bilinen bu reaksiyon, hidrojen atomlarını helyuma dönüştürür. Güneşin çekirdeğindeki nükleer füzyonun yan ürünü, Güneşin yüzeyine doğru dışarıya doğru yayılan ve bunun ötesinde güneş sisteminin içine yayılan devasa bir enerji hacmidir.Güneşin çekirdeğinde meydana gelen nükleer füzyon reaksiyonu, bir hidrojen bombasında güçlü bir patlama oluşturan reaksiyona benzer. Elbette, Güneşin çekirdeğinde meydana gelen füzyon reaksiyonları, bir hidrojen bombasından  çok daha güçlüdür.

 

Öyleyse neden Güneş patlamıyor?

Güneşin çekirdeğindeki füzyon reaksiyonlarının yarattığı dışa doğru basınç, çekirdeği çevreleyen tüm gazların yerçekimi kuvveti tarafından yaratılan iç basınç ile dengelenir. Yıldızlar, çekirdeklerindeki füzyon reaksiyonları çok zayıf veya çok güçlü hale gelirse çökebilir veya patlayabilir. Neyse ki, Dünya’da yaşayanlar için, Güneşin dışa ve içe doğru basınçları, önümüzdeki 1 milyar yıl boyunca güzel bir şekilde dengelendi ve böyle giderse hayat var olmaya devam edecek.

Güneş Uzayı Isıtır mı

Güneş onca sıcaklığına rağmen uzay -400 derecedir. Dünyaya ulaşan güneş ışınları yeryüzüne uzun dalga olarak siner ve yukarı çıktığında atmosfer tabakası tarafından içeriye doğru yansırlar. Böylece sıcaklık artar. Ozon delinmesi ise bu dalgaların o delikten uzaya çıkmasına neden olur Peki uzayda 8  dakika yani 480 saniye yol alan güneş ışınları 480  x 300 000 km  yol alıyor. Ve uzayı hiçbir şekilde ısıtmıyor. Adeta bir paket olarak gelen güneş ışınları dünyaya geldiğinde, ısınma gerçekleşiyor. Bunun nedeni; güneş ışınlarının uzayda yansıtıcı bir cisme rastlamadıkları müddetçe yollarına devam edip gidecekleri şeklinde açıklanabilir. Güneş ve güneşler  uzayı bu nedenle ısıtamazlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like