Sağlık & Güzellik ve Kadın

Hamile Kalmak isteyen Bayanlara Müjde

Hamile Kalmak isteyen Bayanlara Müjde

Hamile kalmak için ne yapmalı diye soran ve bir türlü hamile kalamayan bayanlar için güzel bir haber var. Haber şu: Danimarkalı doktorlar suni yumurtalıklar yapmayı başardılar. Doktorlar, olgunlaşmamış insan yumurtalarını farelerde kolonize ettiler ve farelerde başarılı bir şekilde test ettiler. Sonuçta yumurtalar üç hafta boyunca hayatta kaldı. Deneylerin sonuçları üzerine, bilim adamları Barselona’da gerçekleşecek Avrupa İnsan Kültürü ve Embriyoloji Derneği’nin yıllık konferansında gelişmeleri anlatacaklar . Gelecekte yapay yumurtalıkların, doğurganlığı etkileyen tedavi görmüş kadınlarla hamile kalmaya yardımcı olabileceği düşünülüyor. Hamile kalmak için doktor doktor gezen kadınlar için bu çok iyi bir haber. Haberin devamı daha da ilginç:

 

Kanser de dahil olmak üzere bazı hastalıkların tedavisi, doğurganlığı olumsuz etkileyen radyo veya kemoterapiyi gerektirdiğinden, kadınlar doğurganlık özelliğini kaybediyorlar. Ama bu gelişme ile, yumurtalar dondurulacak, canlı tutulacak ve kadın, iyileştikten sonra yeniden rahme yerleştirilebilecekler. Böylece doğurganlık yeniden kazanılmış olacak.
Tıbbi araştırmacılara göre; gelecekte, bu kadınlar yapay yumurtalıklarla hamile kalabilecekler. Bu çalışmalar kanser tedavisi için de bazı kapıları açacak.Bilim adamları bu araştırmadan Üç hafta sonra,foliküllerin yüzde 25’inin üç hafta boyunca hayatta kaldıklarını buldular. Bu süre zarfında yumurtalık çevresinde hayati fonksiyonları destekleyen kan damarları oluşmaya başlamış. Hamile kalmak için kadınların kliniklere baş vurması  için araştırmaların bitmesi gerekli. Tanınan süre ise 10 yıl. Yani 10 yıl içinde, hamile kalmak için başvuracak kadınlar bu araştırmanın sonuçlarından yararlanabilecekler.

Hamile kalmak için ne yapmalı, hamile kalmak için,

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like