Enerji Mühendisliği

Hareketli Araçları Kablosuz Şarj Etmek

Hareketli Araçları Kablosuz Şarj Etmek

Bu günkü teknoloji haberleri kategorimizde yine çok konuşulan ve fakat herhangi bir gelişme göstermeyen bir konu üzerinde duruyoruz. Kablosuz şarj günümüzün en önemli konusu ve bu konu çözülürse çok büyük bir teknoloji devrimi bizi bekliyor olacak.
Şimdilerde Stanford Üniversitesi bilim insanları, kablosuz olarak yakınlardaki bir hareketli cisme elektrik göndermeyi ve o cismi uyarmayı başardılar. Fakat yine de bu büyük bir gelişme. Tüm büyük buluşlar böylesi küçük deneylerle başlar zaten. Ancak umut verici bir deneyden bahsediyoruz zira bu iş başarılırsa;
• Elektrikli arabalar hareket halinde iken şarj olabilecek
• Cep telefonları sonsuza kadar ( pil ömrü bitene kadar) kendi kendine şarj olabilecek

Öyle de araba yolda giderken nasıl Şarj olacak?

 

 

Bu bilim insanlarının araştırmasına göre, aracın altına yerleştirilen bir bobin; yolda zaten döşeli olan bir bobinle etkileşime girecek. Böylece elektrik iletilmiş olacak. Nasıl ki trafolarda iki sargı arasında hiçbir bağlantı yokken; sekonder sargıdan primere elektrik akımı iletilebiliyorsa ve karşı tarafta sarım sayısına göre istenen voltajda gerilim elde edilebiliyorsa; aynı teknik araçlar için de geçerli olacak… Evet ama yer altından verilecek enerjinin kaçta kaşı aktarılabilir ki diye bir soru sorabilirsiniz. Evet ciddi oranda bir AC akıma ihtiyaç olacak. Şimdilik denemeler sadece bir LED lambasını uzaktan yakmaya yetti. Ancak bu teknoloji burada kalmayacak.

 

teknoloji haberleri, teknoloji, kablosuz şarj, 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like