Yaşam ve Sağlık

Hipotiroidizm Neden Olur

 

 

Bu makalede Hipotiroidizm Nedir, Hipotiroidizm Neden Olur, Hipotiroidizm Tedavisi nasıl yapılır gibi konulara değiniyoruz.  Kadınlarda ve erkeklerde En sık görülen tiroid disfonksiyonu, hipotiroidizm dir, hipotiroidizm fizyolojik fonksiyonların yavaşlamasının neden olur. Bu bez boyut olarak çok küçük ama çok önemlidir. Tiroid bezi yaklaşık beş santimetre bir çapa sahiptir ve hormonların üretimi ile metabolizma hızını belirler 10 ve 50 gram arasında bir ağırlığı vardır, merkezi sinir sistemi, vücudun büyümesini ve gelişmesini düzenler.Aslında hormonlar, birçok fizyolojik fonksiyonları, mesela beyin, damar, üreme, solunum, ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi gibi fonksiyonlardan sorumludur.

 Tiroid nedir

 

Boynun ön kısmın tabanında, gırtlak ve nefes borusu arasındaki sınırda bulunan tiroid bezi kelebek kanatları şeklinde  birbirine bağlı olan iki simetrik lobdan oluşur. Hipofiz bezinin kontrolü altında tiroid aktivitesi oluşur. Bu serbest TSH hormonu (TSH), kandaki konsantrasyonuna bağlı olarak değişen miktarlarda, tiroit hormonları olan T3 ve T4  üretmek üzere hipofizi uyarmak için gereklidir . Seviyeler indirildiğinde, TSH tiroidin daha fazlasını serbest bırakmasına neden olur. Bunun yerine, tiroit hormonlarının dolaşımda fazlalığı olursa da hipofiz bezi salgıyı azaltır. Tiroid ayrıca kemik kütlesinin korunması ve kemiklerdeki kalsiyum fiksasyonu için yararlı olan kalsitonini de üretir. Normların üzerindeki kalsitonin seviyeleri, bezin bir neoplazmasının göstergesi olabilir ve bu nedenle her zaman araştırılmalıdır.

 

İyot eksikliği Nedir

Tiroid hormonları çoğunlukla iyot eksikliğinde düzgün çalışmazlar. Hamile kadınlar için 150-220 mikrogram iyot ihtiyacı vardır.İyot eksikliği, özellikle gelişmekte olan ülkelerde hala bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. 2014 yılında OSNAMI raporunun  verilerine göre, iyot eksikliği dünya nüfusunun neredeyse% 30’unu etkilemektedir. İyot ihtiyacı basitçe iyotla zengin ev tuzu tüketilerek giderilebilir. Bir gram iyodize edilmiş tuz yaklaşık 30 mikrogram iyot içerir: 150 mikrograma ulaşmak için günde beş gram tuz almak yeterli olacaktır. Ancak, yemek pişirmenin iyot içeriğini yaklaşık% 50 oranında azalttığı ve diyet yoluyla alınan tuzun büyük kısmının iyotlu tuz içermeyen işlenmiş gıdalardan geldiği akılda tutulmalıdır. Süt ve deniz balıkları gibi iyi bir iyot kaynağı da içeren beslenme programı, bu mineralin doğru şekilde alınmasını sağlayabilir.

 

Tiroid disfonksiyonu hipotiroidizm

 

Tiroidin fonksiyonel değişiklikleri vücudun ihtiyaçlarına göre T3 ve T4 hormonlarının artıp azalmasına bağlıdır. Hipotiroidizm tiroid fonksiyonunun en sık görülen durumudur. Durumun şiddeti, hormon eksikliği derecesine, ortaya çıktığı yaşam evresine ve görünümü ile teşhisi arasında geçen süreye bağlıdır. Kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenir ve yaşlandıkça daha sık görülür.  Olguların% 95’inde hipotiroidizm tiroidin kendisinde azalmış bir işlevsellikten kaynaklanır. Sekonder hipotiroidizm, daha nadir olarak, hipofiz bezinin arızalanmasını takiben hipofiz bezinin tiroid stimülasyonunda azalmaya neden olabilir. Hipotiroidizmin en yaygın nedeni , tiroid hormonlarının sentezinden sorumlu ana enzime yönelik anti-tiroperoksidaz adı verilen antikorların varlığı ile karakterize otoimmün bir hastalık olan Hashimoto tiroiditidir. Uygulamada bu antikorlar tiroid hücrelerine saldırarak, ilerleyici iltihap ve tahribata neden olur ve böylece işlevselliğini azaltır. Hipotiroidizm ayrıca tiroidin çıkarılması, radyoaktif iyodin tedavisi ve kardiyak aritmilerin veya lityumun tedavisinde kullanılan amiodaron gibi ilaçların alınması gibi harici nedenlere de bağlı olabilir. Bazen hipotiroidizm, özellikle şiddetli formlarda, guatrın ortaya çıkmasıyla ortaya çıkabilir. Tiroid hormonlarının eksikliğini ve bez yüzeyinde küçük nodüller oluşmasını telafi etmek için tiroid hacminde artış gösterir . Büyük olduğunda, öksürüğe , yutma sorunlarına, nefes almada zorluğa veya boğazda sıkıştırma hissine neden olan çevre dokuları sıkıştırabilir. Guatr hamilelik sırasında fetüsün anormal beyin gelişimine yol açabilir. guatr hastası kişilerin tiroid kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir.

 

Hipotiroidizm

 

Kandaki tiroid hormonlarının konsantrasyonunun azalması, daha az enerji tüketimi, daha az hücre döngüsü, hücrelerde oksijen taşınmasının azalması ile fizyolojik fonksiyonların yavaşlamasına neden olur. Hipotiroidizm belirtileri genel fizyolojik süreçlerin yavaşlamasına bağlıdır, fakat spesifik olmayan yapıları nedeniyle, bu duruma her zaman hemen izlenebilir değildirler. İlk belirtiler doktor tarafından alınmalı, ancak  tanıyı yapan ve tedaviyi başlatacak olan endokrin uzmanıdır. En sık görülen semptomlar arasında yüz ve göz kapaklarının şişmesi, soğuk ve kuru cilt, daha da kırılgan hale gelen saç kaybı sayılabilir. Bilişsel bakış açısından, konsantrasyon ve hafızadaki zorluklar, konuşmadaki yavaşlık ortaya çıkabilir . Kardiyovasküler düzeyde, kalp hızının gevşemesi hipotansiyon, olası kolesterol ve trigliserit değişimi ortaya çıkabilir. Diğer olası belirtiler siness depresyon kas zayıflığı kilo alımı, zayıf terleme ve soğuk algınlığıdır. Kadınlarda adet döngüsü değişiklikleri oluşabilir.

Hipotiroidizm tedavisi

 

hastanın tıbbi öyküsünde guatr varlığını ve olası guatr nodülleri tespit etmek için tiroid palpasyonunu içeren bir ziyarette
FT3, FT4 ve TSH hormonlarının dozajında. TSH azalırsa, bezin çok fazla çalıştığı anlamına gelir Aksine, değerler yüksekse, tiroid çok az çalışıyor demektir. Açık hipotiroidizmde, FT3 ve FT4’ün daha düşük değerleri daha yüksek bir TSH değeri ile ilişkilidir. Ancak bunlar, normale düştüğünde, aşırı TSH değerine rağmen, alt-klinik hipotiroidizmdir.

 

Hipotiroidizm tedavisi

 

Tanı yolu en yaygın ve kullanılan ultrason olan enstrümantal muayenelerle tamamlanır. Bu, tiroidin yapısını, şekil ve boyutlarını tanımlamak ve olası nodülleri ve kistleri tanımlamak için değerlendirir. Ayrıca, kan basıncının ölçümü, kalp atışlarının sıklığı, cildin görünümü de değerlendirmede dikkate alınmalıdır. Son olarak, disfonksiyonun otoimmün kökenini kurmak için, otoantikorların saptanması için test de genellikle reçete edilir.

 

Hipotiroidizm kronik ve geri dönüşümsüz bir patolojidir, ancak tiroid hormonunun ağızdan alınması sayesinde kolayca tedavi edilebilir, hayat boyunca titizlikle izlenecek bir ikame tedavisi . Geçmişte kuru tiroid uygulandı, bugün kullanılan ilaçlar tiroksin ve triiyodiotironine dayanıyordu.

 

Dozaj, hastanın ağırlığına göre değişir, ancak yavaş yavaş, gerekli olandan daha düşük bir dozla başlayarak ve giderek artan bir şekilde artmaktadır . Bu aşamada, hastanın tiroid hormonlarının etkisinden kaynaklanan semptomları tespit etmesi önemlidir. Endişe , taşikardi ve ishal ortaya çıkarsa , dozu azaltmak uygun olabilir; Sadece hipotiroidizmin tipik semptomları devam ederse, doktor bunu arttırmaya devam edebilir. Kronik bir tedavi olduğu için tiroid fonksiyonu periyodik kan testleri ile izlenmelidir.

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like