Donanım

Horlamayı Önlemek

 

 

HORLAMAYI ÖNLEMEK

 

Horlayanlar şu sorunun cevabını merak ederler. Horlamayı Nasıl Durdurabilirim? Horlama sadece sinir bozucu bir problem değil aynı zamanda sağlık problemlerine yol açtığı için tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu makalemizde horlamayı önlemek için neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Herkes neredeyse belli zamanlarda bu sorunla karşı karşıya gelir. Bununla birlikte, horlama kronik ve çok yüksek perdeden seyrediyorsa yani gürültülü ise etrafınızdaki herkesi rahatsız edebilirsiniz. Horlama hava yollarının daralmasına işaret eder. Hava yolu daraldığında normal seyreden solunumu engeller, böylece ses ortaya çıkar ve bu ses oldukça rahatsız edicidir.

 

Horlama neden olur?

Horlamanın temel nedeni, boğazdaki yumuşak dokulardaki anormalliklerden  kaynaklandığı gibi ayrıca uyku sırasında vücudun hep bir yanda kalması ya da pozisyonunun kötü olması yatağın rahat olmaması gibi nedenlerin yanı sıra  burun ve boğazdaki hava geçitlerinin daralması da horlama nedenidir. Havanın dar bir yolda ilerlemek zorunda olması nedeni ile horlama sorunu ortaya çıkmaktadır. Horlayan kişi yeterli oksijeni de alamamaktadır. Bu nedenle uykusunu tam ve verimli bir şekilde alamamaktadır. Horlama yaşın ilerlemesi ile yakından ilgilidir. Boğaz kasları yaşın ilerlemesi ile birlikte çok iyi çalışamaz. Genetik faktörlere bağlı olarak da horlama meydana gelebilir. Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla horladığı bilinmektedir. Soğuk algınlığı astım hastalığı çeşitli alerjiler burun tıkanıklığına ve dolayısı ile horlamaya neden olabilir. İlaçların yan etkileri ve alkol tüketimi de horlama nedenleri arasındadır. Sırt üstü yatış pozisyonu kişinin dil ve boğaz kaslarının gevşemesine neden olur böylece hava kanalları tıkanır. Yan yatmak horlamayı azaltır.

Sigara Horlamaya Neden Olur mu?

Sigara ve alkol horlamaya neden olmaktadır. Dumansız hava sahasında solumak sağlıklı olmak isteyen herkes için en önemli faktördür.

Horlamayı önlemek için alınacak kişisel tedbirler arasında yastığın dolgunluğunun iyi ayarlanması, yatma pozisyonlarının düzenlenmesi ve hava geçişini engelleyecek tüm etkenlerden uzak durulması gelir. Örneğin yatmadan hemen önce yemek yemek de horlama nedenleri arasında olabilir. Yatmadan önce uyku hapları kullanmak da solunum yolundaki kasların gevşemesine ve dolayısı ile hava yolunun daralmasına yol açabilir. Çeşitli boğaz egzersizleri yaparak boğaz kaslarının güçlenmesi ve hassasiyetinin arttırılması sağlanabilir. Boğaz egzersizi yapmak için kalın harfleri sesli bir şekilde uzatarak okumak yararlı olabilir. Yatmadan hemen önce alkol tüketmemek bir şeyler atıştırmamak da önemlidir.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır

KBB kulak burun boğaz uzmanları bu rahatsızlığı kolayca tedavi edebilirler. Tedavi yöntemleri arasında Adenoidektomi-tonsillektomi, Termal –Ablasyon- Palatoplasti -, Uvulopalatofarinkoplasti veya UPPP gibi belirli ameliyat tipleri anormallikleri ameliyatla düzelterek veya dokuları çıkararak hava geçitlerinin boyutunu arttırmaya yardımcı olunmaktadır.

 

horlama nedir, horlama tedavisi, horlama

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like