Güncel Teknoloji Haberleri

Hummer Virüsü Hackerları Zengin Etti

Hummer Virüsü Hackerları Zengin Etti

2014 yılında yazılan ve Android platformlarda çalışan bir virüs olan Hummer virüsünü yazan hackerlar, virüsün bulaştığı her telefon için yaklaşık 15 Cent kazanıyorlar ve bu virüsün bulaştığı kişi sayısı ortalama 500 bin dolar parayı bir gün içinde kazandırıyor. Android cihazlara istenmeyen uygulamaları yükleyen ve silinmesi imkansız olan Hummer virüsünden etkilenen ülkeler, Hindistan Endonezya Çin Meksika ve Türkiye olarak sıralanıyor.

Bu virüs bir Android cihaza yerleştiğinde 2-3 saat içinde 10 bin kere internete bağlanıyor ve istenmeyen uygulamaları reklamları otomatik olarak önünüze çıkarıyor. Mobil virüs yazılımlarının bazıları bu virüsü kaldırabileceklerini iddia etseler de henüz bu virüsü ortadan kaldıran bir anti virüs üretilmiş değil. Cihazı sıfırlamak veya fabrika ayarlarına getirmek Hummer virüsü için etkin bir çözüm olamıyor. Günde 500 bin dolar kazandıran bu virüs kötü niyetli yazılımcılar tarafından yazıldı ve reklamlar, kötü içerik barındıran sitelerin arka planda açılması gibi istenmeyen birçok şeyi önünüze çıkarıyor.

 

hummer-virüsü

Hummer Virüsü saniyeler içinde bulaşıyor

Kötü niyetli bu yazılım saniyeler içinde bulaşıyor. Bu nedenle virüsten korunmak için bazı tedbirler almak gerekiyor. Başka telefonlardan hafıza kartı almamak, her telefondan Bluetooth yolu ile veri alıp vermemek, internetten güvenilmeyen uygulamaları oyunları indirmemek gerekiyor. Ükemizde 64 bine yaklaşan ve Hummer virüsü barındıran Android tabanlı akıllı telefon var. Android açık kod yazma ve yayma imkanı kötü bir şekilde istismar edilebiliyor. Google bu konuda neler yapacak hep birlikte göreceğiz.

Etiketler,hummer virüsü, android virüs,

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like