Güncel Teknoloji Haberleri

İnternet Güvenliği

İnternet Güvenliği

Merhaba sevgili okurlar,

Bu günkü teknoloji haberleri konumuzda teknoloji alanındaki gelişmelerden bir yenisine değineceğiz. Teknoloji haberleri alanında sizlere daima en yeni ve güncel bilgileri sağlıklı bir şekilde vermek için sürekli güncel olarak dünyada otorite olmuş teknoloji siteleri aramak ve kayda değer teknoloji haberleri vermek için çalışıyoruz.

Bu günkü teknoloji haberimizde; İnternet güvenliği var. İnternet ortamı hiçbir zaman yeterince güvenli değil ve olmayacak. Tam bir güvenlikte saldırganlara ve program geliştirici kötü niyetli insanlara ekmek kalmayacak. Her gün 50 bin adet casus yazılımın üretildiği bir internet alanından bahsediyoruz. Güvenlik sağlanabilir mi? Evet demek hayalcilik olur. En güçlü anti virüsler bile bu yeni virüsleri tanımak için bir gün geriden takip etmek zorunda kalıyorlar. Çünkü kodlama dünyasında sınır yok. İstediğiniz yazılımı yazabilir ve çalıştırabilirsiniz. Bu noktada size sıra dışı fikirler üretmek kalır ki, bir virüsün üretilmesi kodlanması sonrasında kurbanların bilgisayarlarına sızdırmak için bir çok yöntem mevcut. Şimdiye kadar virüs yazılımlar .exe olarak dosyalanıyordu. Örneğin bir kitap indirmek istediğinizde, .exe olarak indiren acemiler, bilgisayarlarının tüm yönetimini bilinmeyen korsanlara bırakmış oluyordu. Yazılımlar, gerekli bilgileri toplayıp karşıya iletince de iş işten geçmiş oluyordu. Ancak şimdilerde .exe uzantılı dosyaların güvenli olmayabileceği anlaşıldı. Artık virüsleri JPEG macro dosyaları ya da PDF dosyalarının içine gömmek de mümkün hale geldi.

İnternet Güvenliği için size görevler düşüyor

Ne yapalım, Hiç mi bir şey indirmeyelim diye sorabilirsiniz. Bir veri indirdiğinizde, indirdiğiniz sitenin güvenli olduğundan emin olmanız yeterli. Ayrıca güvenli tarayıcı diye bir şey yoktur, Crome, Mozilla Firefox, İE, Opera gibi tarayıcılar yüzde yüz güvenlik sunmasa da şimdilik bu alemin kralı olan Google’ye güvenip Crome kullanmaktan başka yol yok gibi görünüyor. Kullandığınız tarayıcının SSL sertifikası kullandığından emin olmanız da güvenliği bir kat arttırabilir. SSL sertifikası, sizin şifreli verinizin hedeflediğiniz kişi dışındakilere kapalı olmasını sağlar.

Bazı siteler, büyük siteleri kopyalarlar. Sahte siteler olarak bilinen bu sitelere girdiğinizde Crome size uyarı verir. Bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir. Güvenliğin sağlanması için her gelen E-Postayı açmayın.

Kişisel bilgilerinizi bilgisayarda tutmayın, tutacaksanız da 5-6 kere iç içe dosyalar oluşturup hepsini şifreleyin. Dosya şifreleme basittir. Sağ tıklayıp sıkıştır dersiniz, sonra winrar gelişmiş ayarlarda parola oluştur sekmesine tıklarsınız ve parola oluşur. Her bir dosyaya ayrı bir parola verebilirsiniz.

Etiketleri, teknoloji haberleri, teknoloji, güncel teknoloji, teknoloji siteleri, Teknoloji Haberleri, teknoloji, Güncel Teknolojiler, İnternet güvenliği,crome, Mozilla Firefox, İE, Opera

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like