güncel teknoloji haberleri

İnternetin Avantaj ve Dezavantajları

İnternetin Avantaj ve Dezavantajları

 

İnternet insanlık tarihinin belki de iletişim alanında en seçkin yeniliği olmuştur. Her yenilik gibi, internetin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bununla birlikte, kendi dezavantajları daha ağır basar.

İnternet nedir

Küresel bilgisayar ağı, bilişim ve iletişim konusunda bizlere çeşitli imkanlar sunan standart iletişim protokollerini kullanır.

“Homo erectus” “Neanderthal” ve daha sonra “Homo sapiens”  olarak  evrimsel  yolculuğumuz sırasında, uzun bir yol kat ettik. Çünkü daha fazla aktivite ve yaşam daha iyi bir standart için sürekli arayış içinde olduk. Biz icat ve birçok yeni şeyler keşfetmek için çalıştık. Doksanlı yıllarda ilk elektronik dijital ve bilgisayar icadı ile büyük bir devrime tanık olduk.

O zamana kadar, internet çoğu insan için neredeyse bilinmiyordu. Ancak, bugün, internet dünyadaki insanlar için en güçlü araç haline gelmiştir. İnternetin gelişiyle, yeryüzü neredeyse küresel bir köy haline ulaşmıştır.

İnternet Hayatı Kolaylaştırıyor

İnternete bağlanmak ve e-postalar almak için veya bloglar şeklinde veri göndermek için tasarlanmış bir bilgisayar ağı olarak izah edilebilir.  İnternet yayınları, aynı anda milyarlarca insanın kullandığı bilgilerin paylaşıldığı bir bolluk alanı oldu. İnternet temelde diğer küçük ağları birbirine bağlayan bir ağdır.  Bu dijital dünya bazıları için bir oyun alanı ve diğerleri için bir savaş alanı olabilir.

İnternet  dünyayı birbirine yakınlaştırmıştır. Vazgeçilmez bir iş aracı haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından haber alma bilgi kaynaklarına ulaşmanın ve çevrimiçi alışveriş sadece bir tık uzakta bulunmaktadır. İnternet hizmetleri açısından sunmak için muazzam bir potansiyel yeri vardır. Ancak, bilim  teknolojideki gibi her yenilikler gibi, İnternetin yararları tartışılmıştır. İnternet kendi avantajları ve dezavantajları ile birlikte gelmektedir.

 

internet

İnternet Avantajları Nelerdir

İnternet henüz iletişim alanında en büyük araç olmuştur. Bütün  yenilikleri sadece daha hızlı ve daha güvenilir yapıyoruz. Bugün, dünyanın başka bir yerinden olan biriyle gerçek zamanlı iletişim başlatılabilir. Daha kişisel ve interaktif iletişim için, video konferans, sohbet ve mesajlaşma hizmetlerinin tesisleri mümkün olabilir. Bu hizmetler sayesinde, coğrafi parçalanmış ülkeler bizden birini etkileyen küresel konularda kendi düşüncelerini, paylaşmak mümkün olan bir topluluk oluşturmak için bir araya geldiler. İnternet bize diğer kültürleri ve ideolojileri keşfetmek için mümkün olan aracılığıyla ortak bir platform ortaya koyulmuştur.

İnternet Kolay Erişilir Bilgi Hazinesidir

İnternet bir bilgi hazinesidir; hangi alanda arama yaparsanız yapın sınırsız çerçevede herhangi bir konu hakkında bilgi detaylı vermektedir. Arama motorları, devlet hukuku ve hizmetleri, ticaret fuarları ve konferansları, ile piyasa bilgileri,  yenilikler ve teknik destek ve aşk ilişkileri konusunda  bile dağıtma tavsiye, gibi çeşitli konuların bilgilerinde bile  erişilebilir hale gelmiştir.

Bazı araştırma ve ödevlerde işe yarıyor

Ofis sunumları için kaynak toplamak ve kişinin kendi araştırmalarını tamamlamak için web yardım aramaya yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Web de tıpda, teknoloji ve bilimin diğer etki alanındaki son devrim haberlerini güncelliyor.

 

İnternet serbest aracılığıyla yanı sıra ücretli hizmetleri, hem bilginin önemli bir yayıcısı haline gelmiştir. Eğitimin daha güvenli, ve emniyetli güvenilir olup olmadığını bu formun güvenilirlik, genellikle her web sitesi tarafından sunulan içeriğin kalitesi ve özgünlüğü ile kanıtlanmıştır. World Wide Web konularda daha fazla bilgi toplamak için her şeyin bulunduğu bir kaynak haline gelmiştir.

Evde tüm kapsamı nedeniyle öğretmenler çok gerçek bir sınıf gibi, ders veren diyagramlar gösteren, kavramları ve videoları artan erişilebilirlikler genişlettiler. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar muhtaç olanlara yardımcı olmak amacıyla gönüllü ve bağış aramaya siteleri de açmıştır . Tüm yaş gruplarının insanlara bilgi vermek için kendilerini adamış diğerleri arasında Vikipedi, Coursera, Babbel, Arşiv ve teachertube, gibi siteler de vardır.

İnternet Eğlencelidir

Eğlence arayan insanlar Web’de sörf tercih nedeni önde gelen nedenlerden biridir. Aslında, internet birkaç yönlü eğlence endüstrisi için pazarlama tarafından çok başarı kazanmıştır. Ünlüler hakkında en son güncellemeleri bulma ve keşfetme yaşam tarzı web siteleri birçok internet tüketicilerin günden güne faaliyetlerini izleme olanağı vardır.

Zengin Oyun deneyimi Bedava Oyun indir

Ücretli ya da ücretsiz olarak sayısız oyunlar vardır. Nitekim, online oyun nedeniyle dünya çapında giderek artan talebin dramatik ve olağanüstü başarı tadı vardır.

Sosyalleşmenin En iyi Yolu internettir

 

Bir Facebook ya da Twitter olmadan bir sosyal hayat hiç kimse düşünemiyor. Bu portallar arkadaşlar ve aile ile bağlı kalmak, dünyadaki son gelişmelerden ile irtibatta kalmak için bir araç haline gelmiştir. Sosyal ağ, aynı zamanda gibi düşünen kişilerle bağlantı ve ilginç gruplar ve topluluklar bir parçası olmak için büyük bir aracı olarak ortaya çıkmıştır.

Apart uzun kayıp arkadaşlar bulma, Internet de daha kolay arama ve forumlarda  topluluklar üzerinde iş ve iş fırsatları için uygulamak için yapar. Kullanıcıların yeni insanlarla tanışmak için kamu sohbet odaları bulunmaktadır. Tek olanlar için, internet de kişisel tercihler başına filtre edilebilir, güvenli online profilleri üzerinden uygun bir partner ortağı seçmek için seçenek sunar.

Online Alış verişin Güvenilir adresi İnternettir

Çok sayıda parasal hizmetler sayesinde, online olarak tüm finansal işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bir film için bilet alabilir, rezervasyonu fon transferi, evlerimizi veya ofisleri terk etmek zorunda kalmadan faturaları ve vergileri ödeyebilirsiniz. Örneğin seyahat web siteleri, müşterilerinin tercihlerine göre hızlı rezervasyon şemaları ve plan güzergahlarını sunuyor.

 

E-Ticaret Dev Gibi Büyüyor

E-ticaret internet üzerinden para transferini içeren iş başa her türü için kullanılır. Para online işlem iş hemen hemen her türlü norm haline gelmiş durumdadır. E-ticaret, ürün ve hizmetlerin çeşitli aşkın engin ulaşması ile mümkün kapısına kadar teslim müşteri siparişleri için yapar. e-Bay gibi web siteleri müşteriler, teklif almak, satmak, ve hatta ürünlerini online açık artırma için imkan bulurlar.

İnternetin dezavantajları İnternetin Zararları

 

Bankacılık, sosyal ağ, ya da diğer hizmetler için internet kullanımı, sık sık hırsızlık olaylarını kişisel bilgilerin savunmasız kalması gibi istenmeyen olaylara neden olur. İnternette tam güvenliği sağlamak pek mümkün değildir.  İnternette dolanan internet korsanları çalmak çırpmak ve sanla terör oluşturmak için var güçleri le çalışıyorlar.

Bilgisayar korsanları phishing yazılımı ekerek teminatsız bağlantıla aracılığıyla çok hassas bilgilere erişebilir.

Spam hiçbir amaca hizmet etmeyen ve gereksiz yere  bilgisayar sistemini yavaşlatan  istenmeyen e-postaları gönderme anlamına gelir.  Sinir bozucu olarak spamlar internetin nahoş yüzünün bir parçasıdır. İnternet en can sıkıcı sorunlardan biri herhangi bir malware bütün bilgisayarlara bulaştırma kolaylığı sağlıyor. İnternet kullanıcıları genellikle bilgisayar ve önemli dosyalara zararlı virüsler saldırıları boğulmuştur. Virüs programları göze çarpmayan ve görünüşlerde zararsız bağlantıları tıklayarak aktive etmiş olursunuz. Internet’e bağlı bilgisayarları tamamen sistemin çökmesi ile sona erebilir hedeflenen virüs saldırıları IP son derece yatkın bir durumdur.

İnternet Virüsleri

İnternet virüsleri üç tipte olabilir. İlk dosyaları etkiler ve belirli bir dosya ve ya dosya türleri için doğrudan gider. İkinci sistem ve yürütülebilir dosyaların zararları ve yeniden başlatılması bilgisayarı durdurma gibi zararlar verir. Üçüncü makro virüsü, en yaygın yanı sıra en zararsızlarından biridir. Bu sadece word dosyaları üzerinde semboller gibi şeyler sürekli değiştirir. Solucanları çoğaltmak ve kendilerini yaymak virüslerin karakteristiğidir.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like