bilişim

İnternetin Kötü Yanları

İnternetin Kötü Yanları

 İnternetin kötü yanları ve iyi yanları var. Ancak nedense iyi yanlarından çok, kötü yanları daha fazla ilgi çekiyor. Çocuklar ve ergenler, interneti ve sosyal medyayı yanlış kullanıyor ve bundan olumsuz etkileniyorlar. İnsan psikolojisi üzerinde sosyal medyanın olumsuz etkileri var. Bu durum yapılan araştırmalar sonucunda net olarak ortaya çıkmış. İnterneti ve sosyal medyayı kullanan çocuklar ve gençlerin psikolojisi , bu platformlardaki paylaşımlar nedeni ile tehlikede… Öyleki sosyal medyada hesap açan gençlerin öz güveni takipçilerin sayısı ve tepkilerine göre değişebiliyor. Binlerce takipçisi olan bir genç, takipçi kaybettiğinde öz güvenini de kaybedebiliyor.

 BBC Türkçe haber kaynağına göre Ditch the Label kuruluşunun başkanı olan Liam Hackett’e göre internet hem zorbalık iklimini belirliyor hem de gençlerin davranış ve kişiliklerinde kalıcı izler bırakabiliyor.

Ebeveynler çocuklarının internet kullanımlarını kısıtlayıcı tedbirler uygulayarak bu tehlikeden kurtulmaya çalışsa da internetin tüm akıllı cihazlarda yaygınlaşması nedeni ile bunu başarmak gittikçe zorlaşıyor.

Trafik çekmek adına yalan yanlış kurguların sürü ile yer aldığı bu tip ortamlar çocukların da psikolojisini olumsuz etkiliyor.

 

Oysa internet Bir Çağ Başlattı

Doğru kullanılırsa internet ve sosyal medya adeta bir çağ başlattı diyebiliriz. Her türlü bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağ yok. Eskiden insanlar bir kitap edinmek veya bir bilgi kazanmak için deve sırtında aylarca yolculuk yapıyorlarmış. Günümüzde dünya internet sayesinde küçüldü. Bir Afrikalı genç, bir İngiliz arkadaşı ile saatlerce ve ücretsiz bilgi paylaşımında bulunabilir. Chat ve E-Book platformları bilginin güncel yeni ve taze kalmasını sağlayan kaynaklar… Ancak bilgi almak, iyi bir şeyler üretmek bir yana; internetin kötü yanları da var.  Kötü niyetli siteler, kötü niyetli insanların da özgürce kullanabildiği bu platformlarda insanların düşünceleri olumsuz etkilenebiliyor. Çünkü internette ne ararsanız bulabilirsiniz. Üstelik 7/24 aradığınız her şeyi size sunan milyonlarca site var. Bu siteler sürekli güncelleniyor.

Bence, yasaklar yerine Çocukları bilinçlendirmek daha iyi…

Ebeveynler, sosyal medya ve internetin çocuklar üzerindeki zararlı etkilerini istemiyorlar ve en kolay yol olan yasaklamayı seçiyorlar. Ancak yasaklamalar çocuklara ve ergenlere bu işi daha cazip hale getirebilir. Bunun yerine çocuklara internetin tüm yüzünü anlatmak ve onları bilinçlendirmek daha fazla yarar sağlayabilir.

 

İnternetin Kötü Yanları:

  • Çocuklar ve ergenler, girmemesi gereken sitelere girebilirler
  • Oyun ve eğlenceye çok fazla zaman harcayabilirler
  • İnternet bağımlısı olabilirler
  • Sosyal ilişkilerini zayıflatabilirler
  • Derslerinde başarı çıtasını düşürebilirler
  • Kötü insanlarla arkadaşlıklar kurabilirler

 

sosyal medya, psikoloji, internetin kötü yanları,

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like