Isı Pompası Nedir

 

  • ısı pompası nedir
  • ısı pompası nasıl çalışır
  • ısı pompası verimi nedir
  • ısı pompaları enerji tasarrufu

 

 

Isı Pompası Nedir

 

Bir ısı pompası soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama ısı transferi yapan makinedir. Bu makine doğal olarak ısının sıcaktan soğuğa doğru doğal akışının tersine çalışır. Bu ısı pompaları sayesinde ısınmak için harcanan enerjinin 3/4 ü kadar tasarruf sağlanmış olur.

 

ısı pompası nasıl çalışır

 

Basit bir çalışma prensibi vardır. Bir ısı pompası soğuk ortamdan aldığı ısıyı, sistemdeki akışkana aktararak o akışkanın buhar fazına geçmesini ve iç ortamı ısıtmasını sağlar. Dışarısı 4 derece ve içerisi 15 derece iken bile,  ısı pompası 4 derecelik havayı sistem üzerine çekerek buradan da bir ısı kazancı elde eder. Son derece doğal çalışan ve doğayı bozmayan kirletmeyen uzun ömürlü ısıtma araçları olan ısı pompaları kış aylarında elektrik ve doğalgaz masraflarınızı yarı yarıya kadar düşürebilir. Basitçe bir buzdolabının işlevinin tersini yaparlar. Buzdolabı belli bir alanı akışkan ile soğutur. Buzdolabı arkasındaki kondenser ise yüksek sıcaklıktadır. Isı pompası basitçe ortam ne kadar soğuk olursa olsun o dış ortam ısısını çeker ve kendi sistemi içindeki akışkana verir. Böylece o akışkanı sıvıdan gaz haline çevirerek gazın borularda çevrimini tetikler. Asıl ısıtmayı yapan, işte bu gazdır. Bir ısı pompasını çalıştırmak için harcanan elektrik; evi ısıtmak için kullanılacak sistemlerden çok çok daha düşük orandadır.

ısı pompası verimi

 

 

Bir ısı pompasının COP değeri şöyle hesaplanır. COP değeri etkinlik katsayısıdır.

COP IP= 1/(1- TL/TH) basitçe sıcaklık değerleri yerine konduğunda COP değerinin yani etkinlik katsayısının 1’den büyük çıktığını görebilirsiniz. COP değeri nedir anlamak için buzdolabı örneği verilebilir. Bir buzdolabı ortalama COP değeri = 3.5 civarındadır. Bu demektir ki; 1 birim elektrik harcayıp 3.5 birim soğutma yapar. ısınma için elektriğe ve doğal gaza ödediğiniz para 500 lira ise, bir ısı pompası sistemini aldığınızda bu para ortalama 300 liraya iner. Çünkü ısı pompası ile ;  ek ısıtma sağlarsınız. Üstelik kurulum maliyeti dışında bir masrafınız olmaz. Dışarısı 0 derece iken içeriyi 15 dereceye çıkarabilir. Böylece sizin sıfırdan ısıtmak zorunda kaldığınızı ortamı 15 dereceden konfor sıcaklığı olan 22 dereceye yükseltirken; 7 derece ısıtacak kadar enerji harcarsınız. Aksi halde 0 dan 22 dereceye toplam 22 derece ısıtma yapmak zorundasınız. Bu da büyük bir maliyet demektir.

 

 

 

 

ısı pompası nedir, ısı pompası nasıl çalışır, ısı pompası verimi nedir, ısı pompaları enerji tasarrufu

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like