Kalp ve Beyin İçin Yumurta

Kalp ve Beyin İçin Yumurta Tüketin

Her gün bir yumurta tüketen herkes, daha az tüketen ya da hiç yumurta yemeyenlere göre daha düşük kalp hastalığı riskine sahiptir. Bu, Çinli bilim adamlarının bir buluşu… Bu ilişki özellikle serebral kanamaya dayanan hemorajik inmeler için belirgindi. Bazı yumurta bileşenleri kan damarlarını koruyor. Ancak, bu gözlemsel bir çalışma olduğu için, sonuçları böyle bir nedensel ilişkiyi kanıtlayamaz. Bununla birlikte, sonuçlar sağlıklı yetişkinler için günde bir yumurtanın hem beyin hem de kalp sağlığını koruduğu biliniyor. Bu noktada kolesterol hastalarının dışarıda tutmamız gerekiyor. Zira yumurta sarısı tam bir kolesterol kaynağıdır.

Yumurtanın Faydaları

Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi araştırmacıları, Yumurtalarda bulunan fosfolipidler ve aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatan HDL kolesterolün işlevini artırabildiğini iddia ediyor. Öte yandan, ılımlı tüketim sırasında yumurtaların yüksek kolesterol içeriğinin sağlıklı insanlara zararlı olacağı tespit edilmemiştir. Çalışmaları için doktorlar, Çin de on kentsel ve kırsal alanından 400.000’den fazla insandan gelen verileri değerlendirdiler. Katılımcılar 30-79 yaşları arasındaydı ve daha önce ne kardiyovasküler hastalık ne de kanser veya diyabet hastalıkları da yoktu. Ortalama dokuz yıl boyunca, yaklaşık 10.000 vakada ölümle sonuçlanan, 84.000’den az kişiye kalp krizi veya inme teşhisi konuldu. Çalışmanın başında, deneklerin yumurta tüketimi hakkında bilgi verildi.

 

Kalp krizi önleme

Buna göre, yüzde 13’ü her gün bir yumurta yediğini, yüzde 9’unun hiç yumurta yemediğini ya da sadece arada sırada yediğini ifade ettiler. En yüksek yumurtayı tüketen grubun ortalama haftada 5,3 yumurtası, haftada sadece iki yumurta tüketenlere göre toplamda yüzde 11 daha düşük kalp hastalığı görüldü. Bu, kalp krizi için yüzde 12, hemorajik inme için yüzde 26 ve vasküler tıkanıklığın neden olduğu iskemik inme için yüzde 10 oranındaydı. Kalp krizi, batılı sanayileşmiş ülkelerin çoğunda önde gelen ölüm nedenlerinden biri iken, inme, kalp krizinden önce Asya da bir numaralı sorundur. Buna ek olarak, Çin’de, Avrupa ve ABD’nin aksine, iskemik inmelerden daha fazla hemorajik vaka vardır. Yumurta tüketimi ile ilgili daha önceki çalışmalarda çelişkili sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmalara göre, bunun muhtemel nedenleri, daha az sayıda katılımcı ve diyabet hastalarını dışlamadaki başarısızlıklardır. Konuların etnik kökeninin sonucu etkileyip etkilemediği, gelecekteki çalışmaların açıklığa kavuşturulması gerekir. sağlığı teşvik proteinleri, fosfolipitler ve vitaminler ile birlikte yumurtalar, aynı zamanda, lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içermektedir.

Yumurtanın Faydaları, kalp krizi,

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir