Kan Yapıcı Yiyecekler

Kan Yapıcı Yiyecekler

Solgun bir teniniz varsa ve yüzünüz sararmışsa ayrıca nefes darlığı ve yürüme zorluğu çekiyorsanız; hızlı nefes alıp veriyorsanız kanınızın miktarı gerekenden az olabilir. Bu makalede Nefesin daralmasına sebep olan kansızlığa iyi gelen besinlere değiniyoruz. Makalemizde verdiğimiz yiyeceklerin renklerinin de tıpkı kan kırmızı olduklarına da dikkatinizi çekiyoruz.

Pancar Kan yapıcı yiyecek kaynağıdır

pancarın kan yapıcı özelliği vardır. Vitamin A ve C vitamini kalsiyum, demirce zengin olan Folik asit barındırır. Bol miktarda lif barındıran pancar manganez ve potasyumca da zengindir.

Karpuz

Karpuzun yüzde 91 kısmı sudur. Bu suyun yüzde 6 sı şeker ve yağlardan oluşuyor vitamin A, B6 ve C vitaminlerini de barındıran karpuz Ayrıca Lyokopen, antioksidanlar ve amino asitler de içeriyor. Aynı zamanda karpuz çok iyi bir potasyum önemli kaynağıdır.

 

Domates

Domates vitamin E (alfa tokoferol), Tiyamin, Niasin, B6 vitamini, Magnisiam, fosfor ve bakırca zengindir. Domates bol miktarda lif, A vitamini, C vitamini diğer  vitaminler, Potesiam ve manganezin mükemmel bir kaynağıdır.

Havuç

Havuç A vitamini kaynağıdır göze çok iyi geldiği bilinen havuç çoğu zaman en iyi sağlıklı besin olarak değerlendirilmiştir. Özellikle, Potasyum ve antioksidan beta-karoten, lif, vitamince zengindir

 

Badem

Badem çok sağlıklı bir besindir çünkü protein, elyaf, E vitamini, Magnezyum, riboflavin, kalsiyum ve potasyum içerir

Şalgam

Büyük miktarlarda Mineraller, antioksidan ve lifi barınrıan şalgam Bağışıklık sistemini güçlendirir C vitamini oranı oldukça fazladır.

Çilek

Vitamin deposu olan çilek, lif ve yüksek düzeyde antioksidanlar (polifenoller) için iyi bir kaynaktır. Sodyum içermeyen, yağ asitleri ve kolesterol içermeyen bir kaynaktır.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir