Enerji Mühendisliği

Kısa Yoldan Yakıt Tasarrufu

Kısa Yoldan Yakıt Tasarrufu

Yakıt tasarrufu nedir, yakıt tasarrufu nasıl yapılır, ucuz yakıt, ucuz motorin, ucuz benzin, yakıtı ucuza getirme yolları hakkında bilgi vereceğiz bu yazımızda… Yakıt tasarrufu arabayı çok iyi ve ustaca kullanmakla halledilmez. Bu sadece işin bir yönüdür.  Önemli olan, ihtiyacınızı karşılayacak en doğru taşıtı satın almaktır.  Pekiyi doğru taşıtı nasıl tespit edebilirsiniz?

En doğru taşıt; motoru az yakan ve sizi sorunsuz götüren taşıttır.  Ortalama olarak 100 km de 8 lt yakıt harcayan bir araç alan birisi; 100 km de 12 lt yakıt alan birine göre  yılda 1600 lira tasarruf eder. Bu değer ortalama değerdir. Taşıt seçilirken; ağırlığı, motor hacmi, aksesuarları , motorun boyutu,servis hizmetleri dikkate alınarak araç alınır. Eğer araç 2. El ise, mutlaka bir ekspertiz servisine götürülerek bilgisayarlarla aracın durumu incelenmelidir.  İyi araç ; yakıt verimi en yüksek olan araçtır. Ayrıca taşıtın Aerodinamik olarak tasarlanması, yakıt tasarrufunda çok etkili bir faktördür. Araç rüzgarın direncini yenmek için ek yakıt harcar. Çok güçlü olan ve yüksek hızlarda dikkate alınması gereken rüzgarın direncini yenmek için hesaplamalar sonucunda en iyi aerodinamik tasarımlı araç tercih edilmelidir. Hızlı giderken; aracın ön camlarının açık bırakılması, içeriye rüzgarın ek direncini getireceğinden, bu davranış da yakıtın fazla harcanmasına yol açar. Aracınızda taşınan ağırlık arttıkça, harcanacak yakıt da o oranda artar.  Motor hacim boyutları aynı olmak koşulu ile bir diesel araç ile bir benzinli araç arasında verim farkına bakalım: dizel aracın verimi çok daha yüksektir çünkü sıkıştırma oranı çok yüksektir. Yine otomatik vitese sahip araçların, bilinenin aksine, düz viteslilerden daha fazla yakıt harcadığı da bilinmektedir. Bunun nedeni hidrolik kavrama kayıplarıdır.  Aracı kullanırken, hıza göre en uygun vites kullanımı da yakıt tasarrufunu etkiler. Benzinli motorlar hız için üretilirken, dizel motorlar daha çok güç için üretilirler.

LPG li bir aracın yakıt Tasarrufu daha fazla mı?             

LPG benzinden daha ucuz olmasına karşın, litre başına alınan yol hesaplandığında LPG daha pahalı gelmektedir.

Aracı Hangi Viteste Kullanmalıyım?

Her hızın kendine has bir vites aralığı vardır. Motor devir ibresini çok yükseltmeden, tam kararında vites değiştirmeniz gerekir. Yol uzunsa en yüksek viteste gitmeniz halinde, yakıt sarfiyatı azalacaktır.

Önden Çekişli Araç mı Arkadan Çekişli Araç mı

Yol tutuşu önden çekişli araçlarda daha iyidir, motorun ağırlığı aracın önündedir, bu nedenle yolu iyi kavrar.

Ucuz Yakıt Pahalı Yakıttır

Aracınızın kullanma talimatında yer alan bilgilere göre, yakıt seçmelisiniz. 3 kuruş daha düşük fiyata yakıt alayım diye düşünürseniz motora büyük zararlar verebilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu için Lastik Havası

Lastiklerinizin havası düşükse, araç daha fazla yakıt harcar. Hava fazla ise yalpalama ve titreşim yapar. Öndeki tekerleklerin birebir aynı model marka olmasına dikkat etmek gerekir.

 

 

Yük Yakıt tüketimini arttırır

Aracınıza yükleyeceğiniz fazladan her 100 kg aracın yakıtını %4 oranında arttırır.

Aniden Gaza Yüklenmeyin

Seyir halinde iken aniden gaz pedalına yüklenmeniz, daha fazla yakıt harcatır. Çok yavaşça gaz pedalına yüklenmek tasarruf ve istikrar için gereklidir.

Saatte 90 km hızla  gitmek

Şehirler arası yol kat ediyorsanız, 90 km de seyretmeniz yakıt tasarrufu sağlar. Saatte 90 km /h hızla giden bir araç ile saatte 110 km/h hızla giden araç arasında yakıt harcamasını kıyaslarsak;  saatte 110 km/h hızla seyreden aracın, diğerine göre %10 daha fazla yakıt harcadığını söyleyebiliriz.

 

Klima ve yakıt Tüketimi

Araç kliması yakıtı çok tüketir.  Bir araç kliması seyir halinde açıldığında yakıtı %5 oranında ek olarak tüketir. Bu durum şehir içi için %11’e varabilir.

 

Yakıt tasarrufu nedir, yakıt tasarrufu nasıl yapılır, ucuz yakıt,ucuz motorin, ucuz benzin

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like