Kişisel Gelişim Nedir

Kişisel gelişim nedir sahi? Kişisel gelişim nasıl olur? Bu alanda yazılan kitaplar okuyarak kişisel gelişim sağlanabiliyor mu? Eğer sağlanabiliyorsa ne kadar faydası oluyor? Bu gün sizlere kişisel gelişim kişisel başarı ve kişisel başarısızlık üzerine birkaç söz yazmak istedik.

Efendim öncelikle kişisel gelişim kişinin acımasız ve vurdumduymaz hayatın sillelerine karşı temkinli ve dayanıklı durma sanatıdır dersem yalan olmaz.  Yani tokatı yer yeniden ayağa kalkar. Heh… Kişisel olarak gelişen bir insan hayatın sillerlerine kazıklarına üç kağıtlarına karşı yüksek dirençlidir. En yakın dostundan bir kazık mı yedi? Olsun der yoluna devam eder. Öyle de bu gelişim nasıl sağlanır?  Bana sorarsanız kişisel gelişim; kişinin zaman içinde yaşayarak kazandığı kötü tecrübeleri birleştirerek hep daha iyiye gitmesi ile kazanılır bu da uzun bir süreç alır. Ama ders alınmazsa tecrübelerin de hiçbir anlamı olmaz.

 

 

 

 

Kişisel başarı

Kişisel başarı ya odaklandırılan insanların hepsi başarılı olamaz. Söz gelimi bir maratonda sadece 1 kişi birinci olur. Diğerlerinin hepsini “yenilmek” bekler. Bir kişi sevinir diğer 99 kişi ve ailesi üzülür.  Kişi kişisel gelişmeyi gerçekten istiyorsa kişisel başarıya odaklanmamalı… Zaten hayata gelirken, binlerce sperm arasından geçmiş ve yumurtayı döllemiş, diğerlerinin hepsini elemiş. Her dünyaya gelen kişi zaten şampiyondur. Hayatı bir maraton olarak görmeye  gerek yok… Kişisel başarı elde etmeden de mutlu olmayı başaran kişi kişisel gelişmiş demektir.

Kişisel Gelişim Tecrübe ile olur

Kişisel gelişim sadece görerek ve yaşayarak ; yapılan hatalardan ders alarak zaman içinde gerçekleşir. Umulur ki yapılan hatalar çok büyük olmasın. Çünkü öyle hatalar vardır ki hiçbir geri dönüşü yoktur. Hata büyük olmadıktan sonra,  telafisi de olur kişisel şeysi de olur.

Kişisel gelişim nedir, kişisel başarı, başarı

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like