Klima nasıl yapılır

Klima nasıl yapılır

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında odalarımızı ve mekanlarınızı istediğimiz ısıya getiren çağın en büyük buluşu olan klimalar adeta dünyada bir mevsim eşitliği meydana getiren cihazlardır. Hem elektronik donanımlar içeren hem de elektrikli ve mekanik donanımlar içeren modern yapılardır. İçinde bulunulan ortamın sıcaklığını, 18 ile 35 derece arasında değiştirebilen bu cihazlar çevreden bağımsız olarak kuruldukları noktalarda ısısı ayarlanabilen daha rahat ortamlar sağlamak için kullanılan araçlardır.

Örneğin yaz aylarında bunaltıcı sıcaklıklar olan 40 dereceye varan sıcaklıkları klima cihazlarıyla 20 ile 25 derece arasına çekmek mümkündür. Aynı şekilde Kış aylarının soğuk ortamlarını 30 derece sıcaklığa çekebilmek veya 30 derecede sabitleyebilmek klimalar vasıtasıyla olmaktadır. Çalışma prensibi son derece basit olan klima cihazları, belli bir basınç altında Sıvı halde bulunan soğutucu akışkanın belirlenen bir derecede buharlaştırılması ve buhar elde edildikten sonra tekrar sıvı hale döndürülmesi sistemine göre çalışır.

klima-nasil-çalisir

Klimaların çalışma prensibi termodinamiğin ikinci yasasını açıklar. Bu sistemde Çevrim malzemesi olarak kullanılan gaz bir kompresör yardımıyla emilmekte sıkıştırılmaktadır. Sıvı hale getirilmektedir. Sıkıştırma sırasında ortaya çıkan dış ünitedeki fan yardımıyla atmosfere salınır. Daha sonra bu Sıvı genleşme valfi yardımıyla üzerindeki basıncın düşürülmesi sonucu bulunduğu ortamdan ısı çeker ısı çeker ve gaz haline dönüşür ısı çektiği için ortam sıcaklığını düşürmüş olur.

Bu çevrim soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek bu şekilde tekrarlanır. Soğutma sistemlerinde karbondioksit ve amonyak kullanılmıştır fakat Günümüzde kullanılan madde Freon’dur.

Soğutucu Akışkanların sahip olması gereken bazı özellikler vardır; öncelikle bu soğutucu akışkanın içinden geçtiği sistemi paslandırmaması gerekir, çevreyi kirletmemesi gerekir, kolay temin edilebilmesi ve düşük güçlerde çalıştırılabilmesi gerekir. Kimyasal olarak yanmaması ve zehirsiz olması gerekir. Tüm bu özellikleri karşılayan gaz Freon gazıdır. Gazının bileşiğinde karbon Klor ve F gazı bulunur.

Otomobillerde Klima Kullanımı

Araçlarda klima kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin klima araçlarda daima motor ısıtıldıktan sonra klima çalıştırılmalıdır. Motor ısındıktan sonra klimayı yüksek devir çalıştırmamak, kademeli olarak arttırmak gerekir. Birden yüksek devirde çalıştırmamak gerekir.

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.