Enerji Haberleri

Kombi Nedir Kombi Parçaları

Kombi Nedir Kombi Parçaları

Kombi doğal gaz veya LPG ile de çalıştırılabilen günümüzün en modern su ısıtma sistemlerinden birisidir. Kombiler şofbenlerden biraz daha gelişmiş yapılardır. Peteklere sıcak su göndererek yaşam alanlarının ısınmasını sağlar ve sizlere anlık olarak sıcak su temin eder.

 

Kombi Parçaları

Gaz Valfi Nedir: Kullanıcılar kombide belli bir ısı ayarlar. Bu ısıya göre gaz miktarını ayarlayan parçadır. Yani brülöre ölçülü miktarda gaz gönderir.

Gaz Valfi Arızası: Gaz valfi arızası oluşursa brülör gaz alamaz. Ya da çok fazla veya çok az gaz alır. Yani çok dengesiz bir yanma gerçekleşir.

 

Ana Eşanjör nedir

ana eşanjör suyun ısındığı parçadır. Eşanjör ısı değiştirici demektir. Ana eşanjör arızalandığında veya delindiğinde basınç artar.

 

Brülör nedir

bol alevin olduğu ve ısıtmayı yapan kısımdır. Genelde zamanla kirlenir ve gözeneklerden gaz çıkışı sağlıklı olmaz. Tam yanma sağlanmaz. Enerji kaybı olur.

 

Üç yollu vana nedir

 

Üç yollu vana ısıtılan suyun yönünü tayin eden parçadır. Mesela kullanıcı sıcak su açarsa, bu parça sıcak su eşanjörü ile ana eşanjör arasında suyu dolaştırmaktadır. Ya da kalorifer çalıştığında sıcak su bölümünü kapar. Sıcak suyu sadece peteklere gönderir.

 

 

 

Genleşme Tanlı Nedir

su çok ısındığında haliyle suyun hacmi genişler. Hacmi büyüyen su sistemi bozabilir. Hacmi genişlemiş olan suyu içine alan kısımdır. Böylece sistemi korur.

 

Kombi Elektronik kart

Kombilerin en az enerji ile size en fazla verimi sağlaması için dizayn edilmiş karttır. size güvenliği de sağlayan elektronik kart bozulursa tüm sistem bozulmuş sayılır. Parça değiştirseniz dahi sağlıklı bir verim alamazsınız.

 

 

Plakalı Eşanjör Nedir

Eşanjör ısı değiştiricidir. Plakalı eşanjör farklı sıcaklıklardaki suyu birbirine temas ettirmeden ısı transferi yapan elemandır.

 

Emniyet Ventili Nedir

Kombilerde olası su basınç artışında yani 3 bardan fazla basınç olduğunda kombi zarar görmesin diye fazla suyu dışarı alan parçadır.

 

 

Emniyet Ventili Nedir,Plakalı Eşanjör Nedir,Kombi Elektronik kart,Genleşme Tanlı Nedir,Üç yollu vana nedir,Gaz Valfi Nedir, ana eşanjör nedir, Gaz Valfi Nedir,gaz valfi arızası, Kombi Nedir, Kombi Parçaları

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like