Kortizol Ve Obezite

Adrenal bez, kilo alımına neden olduğu bilinen bir hormon olan kortizol üreten bir hormondur. Bu hormona stres hormonu adı verilir. Son yıllardaki araştırmalar, bedenlerimizde çok fazla kortizol üretildiğinde bunu yeme alışkanlığımızda herhangi bir değişiklik yapmamakla birlikte, kilo alımında artışa neden olduğunu göstermiştir. Esas olarak yağlar vücudumuzun bel ve orta bölümünde görülür. Vücut panik korku heyecan sırasında önemli stres altındaysa, bu hormon üretilir. Vücuttaki kronik stres, bel ve kalçaların çevresindeki yağlar oluşturur. Kronik stres halinde yaşayan bir kişi, yediği gıdayı azaltsa dahi  kilo alabilir. Dengeli bir diyet ve egzersiz rejiminiz olsa bile stres yüzünden kilo alabilirsiniz.

Stresi Yok Edin Kilo Verin

Bir kişi uzun süre kronik stres yaşıyorsa sağlığı risk altındadır diyebiliriz. Kronik stres, aşağıdaki yollarla kilo alımına neden olabilir; vücuttaki çok fazla kortizol bir metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir, bu da vücudun kilo almasına neden olabilir. Kişi diyet yapar boğazından bilmem neyinden kısar mısar ama bakar ki ay sonunda 1 kg bile vermemiş… Böyle bir psikolojide temkinli davranıp diyete devam etmek metanet değil deliliktir. Çünkü eğer ne yaparsanız yapın kilo veremiyorsanız hormonal sorunlarınız var olabilir. Metabolizmanız size 3 gram verdirip yarım kilo aldırabilir. Tek başınıza bu olayı çözmeniz imkansız. Bu yüzden dahiliye demeyeyim de bir Endokrin uzmanına görünerek sorunun kökenine inebilirsiniz. Bazen bir tek ilaç bile sizin hormonlarınızı düzene sokabilir ve metabolizmanızı saat gibi çalıştırabilir. Mesela kilo vermek için niyetlenen ve aynalarca dışlanan bir insan, gaza gelip yoğun bir diyete başladığında bunun olumlu sonuçlarını da görebilmelidir. Eğer görmüyorsa gelecekte de diyet yapmaktan vaz geçer ve kendi kilolarını kabul etmeyi seçebilir.

 

Kilo Hastalıktır

Kısa  ve öz olarak kilo hastalıktır diyebiliriz. Aşırı kiloların tek bir yararı yoktur ancak yüzlerce zararı vardır. Bu kilolardan kurtulmak için kortizol maddesini veya hormonunu tetikleyecek kadar strese girmeden ve iyi bir Endokrin uzmanına göründükten sonra sıkı bir program takip edip de kilo vermeyen tek bir insan yoktur. Yüksek bir moralle diyete başlamak ve gün-gün kilo vermenin verdiği motivasyon ve enerji ile programa daha da yüklenmek; kendinden ufak çabalarla diyeti desteklerken diğer yandan da “bir 300 metre daha yürüyeyim” diyebilmek için stres yapmayın. Yapılmışsa almayın. Bazen hayat tüm silahları ile sizi stres denizine atmak ister. Fakat siz buna direnç göstermeli ve hayata Dur! Diyebilmelisiniz. Neden mi? Çünkü hayattaki hiçbir şey; sizin sağlığınızdan daha önemli değildir de ondan…

Sağlıcakla kalın…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like