bilişim

Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir

 

Kripto para birimi veya kripto para terimini duymuşsunuzdur. Fakat bir çok kimse bu para birimi hakkında ve işleyişi hakkında derinlemesine bilgi sahibi değil. Biz de bu makalede kripto para nedir, nasıl alınır, nasıl satılır sorularına değineceğiz.

Kripto para Elektronik para mı?

Evet ancak, Crypto para birimi Webmoney, Paypal veya kartlardaki paralarla eşitlenemez. Ve ayrıca  kripto para birimi ülkelerin Merkez Bankaları tarafından düzenlenmez ve oranı herhangi bir ülkenin ekonomisine doğrudan bağlı değildir. Kripto para birimi, finansal alanı devrimci hale getirmek için tasarlanmış özel bir finansal ve ödeme varlık sistemidir.

Kripto para nedir

Kripto para birimi, kriptografi teknolojisine dayanan, yani veri şifrelemeye dayalı bir tür dijital paradır. Fiziksel bir görünüme sahip değil, sadece elektronik formda var. Ana özellikleri anonimlik, ademi merkeziyet ve güvenliktir. Sistem içinde kripto-para dolaşımını doğrudan (P2P) – üçüncü bir tarafın katılımı olmadan sağlamak mümkündür. Katılımcıların her biri kesinlikle eşittir. Sosyal ve mali durumundan bağımsız olarak hiç kimse ayrıcalıklara sahip değildir. Bu sanal paranın kalbinde, merkezi olmayan açık veritabanı – blok yatıyor .Çoğu kripto para sisteminde korkulan şeylerden biri ,  tavan sorunu dolaşıma yeni limitler koymaktır.  Neden bir kripto para birimi oluşturmalı? Bu sorunun cevabı açık kalıyor. Bu kısmen kripto para biriminin özellikleriyle açıklanmaktadır. Daha önce yüksek düzeyde güvenlikle anonim ödemeler yapmak için uygun ve hızlı bir yol yoktu . Bitcoin ve diğer şifrelerin gelişiyle bu ihtiyaç çözüldü. Resmi doğum yılı, Bitcoin ağının çalışmaya başladığı 2009 yılıdır. Bitcoin ve diğer şifreli para birimlerinin babası, bir mitolojik karakter veya hatta bir grup insan olan Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin ilk defa bu adla yayınlandı. İlk işlemi de yaptılar. Satoshi Nakamoto ve KO’nın, kriptografi ve bilişim teknolojileri alanında uzun yıllara dayanan uzmanlık deneyimlerini gerçekleştirdikleri açıktır. Gelişim ve araştırmanın kaç yıldır yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Para birimi kelimesinden bahsetmek gerekirse, banknotların ve bankaların görüntüleri akla geliyor. Finansal sistemlerde phiatic düzenlemeye alışkınız. Fiyat standart, ayarlanabilir bir para birimidir. Dolar ya da euro gibi. Kripto para birimi ve fiyat para birimleri arasındaki ana farklar şunlardır:

 

 

Kripto para biriminin fiziksel görünümü yoktur . Evet, Fiyat elektronik olarak da mevcut, ancak banknot veya kripto paraları yok.  Kripto ile çalışmak için kullanılan fiziksel paraları , cüzdanları ve QR kodlarını karıştırmayın . Kripto para birimi merkez bankası tarafından verilmez ve herhangi bir ülkenin ekonomisine bağlı değildir . Kripto para birimi hiç kimse tarafından kontrol edilmiyor. Bu süreçleri kimse sınırlayamaz. Sadece sistemin kendisinin özelliklerine has bir şeydir bu. Elbette bir pazar yolu ile oluşur ve herhangi bir ülkenin ekonomisi ile doğrudan ilgili değildir. Bu sistemde isimler gizlidir. Banka, ödeme sistemleri QIWI, WebMoney, Paypal ile çalışmak için en azından bazı kişisel verilerin belirtilmesi gerekmektedir. Kripto para biriminde bu gerekli değildir. Her katılımcı anonimdir. Onunla ilgili bütün bilgiler, cüzdanın adresindeki bir dizi işarettir. Doğrudan işlemler Bu sanal para biriminde işlem merkezleri, aracılar, ihraççılar ve üçüncü taraflar bulunmamaktadır. Doğrudan ağ katılımcıları arasında basit bir para transferi vardır.

Kripto para birimi nasıl çalışır?

Kripto para birimi işlevleri blokta dolaşır . Bu, tüm işlemlerin kaydedildiği ve saklandığı açık, merkezi olmayan bir veritabanıdır. Belirli bir sunucuda veya sabit sürücüde bulunmaz, ancak düğümlere ayrılır. Ağın aktif üyeleri  tam teşekküllü cüzdanların sıradan kullanıcıları sistemi oluştururlar. Kaydedilmiş veriye sahip bireysel hücreler bloklardır. Bu durumda, tüm bloklar bağlanır. Bir zincir ortaya çıkar. Bunun adı Blockchain …Bağlantı, önceki bloğun karması yeni bloklara yazılarak oluşturulur. Bundan dolayı, ayrı bir bloğun değişmesi neredeyse imkansızdır  bunun için zincirdeki tüm blokları kesmek gereklidir.

 

Kripto para birimi nasıl çalışır?

 

Kripto önekinin gelmesinin bir anlamı var, Bitcoin ve diğer para birimlerinin şifreleme ve şifreleme -karma işlevleri kullandığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, ağdaki her katılımcının özel anahtarı ve açık anahtarı vardır. Özel anahtar finansal varlık devir sözleşmesini kullanmak  imzalamak için kullanılır. Bu, tüm işlemlerin temelidir ve kripto para biriminin bir katılımcıdan diğerine aktarılmasını sağlar. Diğer kişilerin işlemlerini engellemek için halka açık bir anahtar kullanılır.Bir şifreleme para birimi kullanmak için, örneğin, Bitcoin, bir cüzdan açmanız gerekir. Bu, istemciyi sabit diske veya ağa indirerek yapılır. Bitcoin için çevrimiçi cüzdanın popüler bir türevi blockchain.info sitesinde mevcuttur . Size hızlı bir kayıttan sonra, bir adresle bir cüzdan verilecektir.

Neden kripto para 

Kripto parası, alımlardan ve para tasarrufu ile biten çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Kripto para birimini kullanmak için ana seçenekleri listeleyelim: Ödemeler için uluslar arası hızlı finans aktarımı için uygundur . Ve sadece işlemler değil, anonim, hızlı ve doğrudan işlemler yapabilirsiniz.  Bu hizmet hem özel bireyler arasında hem de internette mal veya hizmet alımında gerçekleştirilir. Paranın güvenli yatırımı için: Cüzdandan para çalınması, hacker saldırıları bu alan için imkansızdır. Tüm işlemler geri döndürülemez ve özel anahtarlar kullandığından, bunlar yakalanamaz .Özel anahtarınızı kimseye vermediyseniz, kripto para biriminiz her zaman güvende olacaktır. Yatırım İçin gereklidir. .Bitcoin ve diğer kripto varlıklar ve hisseler ,döviz kuru dalgalanmaları ve popülaritesindeki genel büyüme nedeniyle bir yatırım varlığı olarak kabul edilir. Ayrıca, Kripto para birimi, döviz kurundaki yükseliş eğilimi gösterdiği için, hem kısa vadeli kazanç için hem borsada işlem yaparak hem de uzun vadede uygundur. İş Yapmak için : Giderek daha fazla şirket ve hizmet sektörü, kripto para biriminde ödeme yapmaktadır. Geleneksel olarak, ICO (kraundfanding) yoluyla fon toplayan  kuruluşların tamamen kripto-para birimi başlangıçları vardı . Şahsen blok veya sanal para ile ilgili bir iş fikriniz varsa, ICO aracılığıyla para toplama işlemini başlatabilirsiniz. Madencilik: Kripto para biriminin en yaygın yolu madenciliktir. Madencilik, ekipman kapasitelerinin kullanımıyla çeşitli karmaşıklıktaki kriptografik görevlerin bir çözümüdür. Madenciler neden ödül alıyor? Bu süreç, bir torrent izleyicinin çalışması gibidir. Tracker katılımcıları dosyaları dağıtır ve bunun için bir derecelendirme alır, daha sonra yeni veri indirmek için kullanılır. Bilgisayar gücü kullanarak madenciler ağı koruyorlar. Madenciliğin nihai hedefi, bloğu kapatan dijital imzanın seçilmesidir. Bu olur olmaz, blok kapatılır, madenci bir ödül alır ve yeni bir blok oluşturulmaya başlar. Farklı kripto para birimlerinin üretimi için, işlemci (CPU), video kartları (GPU) veya özel ekipman (ASIC, FPGA) yer almaktadır. Madencilik, kredi kazanmanın yollarından biri olsa da çok karmaşık zor bir iştir.

Kripto Para Nedir, dijital para, coin para, coin nedir, Blockchain, bitcoin

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like