Kundalini Nedir

Kundalini Nedir

Kundalini, omurganın tabanındaki ilk çakrada uyku halinde olan bir enerji türüdür. Hayatı tehdit eden durumlarda kundalini enerjisi de sıklıkla serbest bırakılır. İnsanların aniden kendilerini ya da sevdiklerini kurtarmak için süper insan gücüne sahip olmaları durumu budur. Çoğumuz, torununu kurtarmak için arabayı kaldırmak zorunda kalan büyükanne hakkında bir şeyler duymuştur nine çok yaşlıdır ama torunu taksinin altında kaldığında, bir süper güç durumuna geçiyor ve kundalini serbest kalıyor nine arabayı kaldırarak torununu çıkarıyor.

Yogiler de bin yıl önce, kundalini enerjisi farkına vardılar. Uzun zaman önce, bazı yogiler, kundalini’nin çok hızlı bir şekilde bilinç düzeyinin yükselmesine yol açabileceğini keşfetti. Çakralar üzerinde meditasyon yaparak,
Kundalini çok sıkı bir yay gibi sarmallanmış durumda ve serbest bırakıldığında bazen bir güç patlaması yaşanır. Düzgün yönlendirilmiş olan kundalini, enerji gövdesinde omurgaya yakın bir tüpte dolaşacaktır. Düzgün bir yön göstermediği takdirde, kundalinin serbest bırakılması çok rahatsız edici ve muhtemelen zarar verici olabilir. Kundalini yükseldiğinde, Sırtınızda yukarıya doğru sıcak bir his hissedeceksiniz. Başınız yanıyormuş gibi hissediyorsanız, çok sert, çok hızlı bir baskı altında bu enerjiyi zorluyor olabilirsiniz. Kundalini sembol olarak yılana benzetiliyor yılan anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Kundalini’ye “yılan gücü” denir, çünkü her insanda uyuyan bu manevi güç omurganın tabanında sarılır. Uyandıktan sonra, çakralar olarak da adlandırılan bir dizi merkezden geçer ve manzara, manevi bilgi ve mistik vizyonlar şeklinde bulur. Tantrik geleneğe göre, insan vücudu kundalini’nin kanalları aracılığıyla yükselen “nilüfer” olarak adlandırılan yedi enerjiyi (çakralar) kapsar.

 

Kundalini Enerjisi

 

Kundalini enerjisi, yaşam gücü enerjisidir. Farklı isimleri vardır, chi, prana, bazen buna shakti denir. Sahip olduğunuz Kundalini ne kadar çok olursa, daha canlı ve uyanıksınız demektir. Eğer kendinizi yorgun bitkin ve bitmiş hissediyorsanız kundalininiz uykuda demektir. eğer kundalinisini tepeye kadar çıkarmış gerçek bir öğretmen ile karşılaşırsanız, o size bu deneyimi aktarabilir. Onun dışında bir çok kişi yalan yere aydınlandıklarını söyleyebilir. Onların yolunda gitmek, karganın klavuzluğuna güvenmek gibidir. Rama Krishna, papaji gibi bilge kimseler ile oturma şansınız olsaydı bunu bilir ve anlardınız, Aydınlanmış bir öğretmen Kundalini’yi size iletir. Daha sonra çok yüksek meditasyonlar gerçekleşebilir. Açık olsanız ve iletilen enerji düzeylerini idare edebiliyorsanız, samadhi’ye girerken sonsuzluğa odaklanırsınız o muazzam sessizlik , beklentisizlik dünya ile ilişkiyi tamamen kesme size sakin bir kaçacak yer verir. Siz o yerde iken ( o ruh halinde iken) dünyada hiç bir şey size tesir etmez. Siz sonsuz olana odaklanırsınız. Kundalininin neye benzediğini tanımlamak, rüzgarın ne olduğunu tanımlamaktır. Bu bir harekettir. Bu İlahi Bilince verilen harekettir. Bu rüzgar, yaratılışın tamamında eser. Her şeyi canlandıran tanrısal bilinç olarak tanımlanmıştır. Yaşam Gücü budur. Kundalini’nin hareketi “Yaşam” olarak bildiğimiz şeydir. Bir ceset ve yaşayan bir insan arasındaki fark Kundalininin akışıdır.

Aydınlanma uyanma Deneyimi

Ancak denediğimiz kadar zor, gerçekte ne olduğunu tarif edemiyoruz, çünkü tarif edilemez şeyin bir tezahürüdür. Göremediğimiz halde, etkilerini kesinlikle hissedebilir ve yaşayabiliriz. Bu deneyim, “Uyanış” olarak bilinir. Sanki bu deneyim bireye göre değişiyor gibi görünüyor. Bu uyanış da yoğunluğunu ve süresini değişebilir. Çoğumuz farkındalık ve ruhsal algıda kaymalar konusunda bazı olağanüstü deneyimler yaşadık.

Bu gerçekleştiği zaman, ileri bir öğretmenle çalışmaya başlamak önemlidir. Gelişmiş bir öğretmen bu süreci büyük ölçüde yönlendirebilir ve yardımcı olabilir. Bazı insanlar kendiliğinden gerçekleşen bu “uyanış” olayına sahipler ve buna hazır değiller. Kültürümüzde, kendi başımıza uyanık olanları uyutup uyuşturuyoruz. En rahatsız edici bir olaydır ve yine de, doğru yol gösterildiğinde, aynı deneyim, bize sunulan en harika, heyecan verici ve tatmin edici bir deneyimdir. Kendiliğinden güçlü dalgalanmalara başlarsanız, o zaman bulabileceğiniz en gelişmiş öğretmeni aramayı ve bu süre boyunca mümkün olan tam Kurtuluş için dua etmenizi öneririm

Stresli bir işten sonra uzun bir günün ardından vücudunuz ve zihniniz son derece yorulmaya başlar ve rahatlama ihtiyacı içine girersiniz. Yoga ve meditasyon sizleri rahatlatmak için uygulanan kolay metotlardır. Yorgun iseniz ve gün sonunda rahatlayabileceğiniz bir yoga tekniği uygulayabilirsiniz.

 

 

Stresi yok Eden Yoga Tekniği

Lütfen gözlerinizi kapatın ve yüz ifadenizi serbest ve gerilimsiz bırakın. Lotus pozisyonu -nilüfer çiçeği pozisyonunda olun bu pozisyon yani bağdaş kurarak oturmak ve avuç içleri yukarıya bakacak şekilde dik durmaktan ibarettir. Yoga öncesinde eğer mümkünse bedeni rahatlatmak için meditasyon öncesinde bir duş alın ve rahat elbiseler içinde oturun. Evrende siz yapayalnızsınız. Etrafınızda gördüğünüz kalabalığa güvenmeyin, herkes ve her şey birer vizyondan ibarettir, siz dünyayı terk ettiğinizde tüm bu görüntüler ve nesneler söner ama siz kalırsınız. Bu evren sizin vizyonunuz ama siz henüz bunun farkında olmayabilirsiniz. Zaten bunu fark edenler aydınlanmış oluyor.

 

yoga nedir, kundalini nedir, kundalini nedir, kundalini yoga nedir, kundalini reiki nedir, kundalini uyanışŸı nedir, kundalini anne nedir, kundalini tantra nedir, kundalini meditasyonu nedir, kundalini nefesi nedir,kundalini anne nedir,

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir