Bilim Haberleri

Küresel Isınma Toprakları Çoraklaştıracak

Küresel Isınma Toprakları Çoraklaştıracak

Modern dünyanın en büyük sorunu; teknolojik gelişmelerin insan yaşamına kattığı rahatlığın faturasının uzun vadede ağır oluşu ve bu ağır hesabın, insanlığın pek farkında olmamasıdır. Bilim insanları tüm dünyayı global ısınmanın tehlikelerine karşı uyarıyorlar. Buna rağmen dünyada bu alanda ciddi tedbirlere yok. Dünyada yaşama imkanı sağlayan verimli toprakların kuruması tehlikesi var. Her fırsatta bilim insanları bu tehlikeye dikkat çekiyor.

 

Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden uzmanlar, Dünya’daki sıcaklık 2052 – 2070 yıllarında yaklaşık iki derece yükselirken gezegenin yüzeyinin% 24 -% 32’si çölleşeceğine inanıyor.

Buna ek olarak, toprakta bozulma ve çölleşmeyi hızlandırdığı için, artan toprak asitliği ciddi bir tehdittir. Bu da, Dünya’yı ısıtan karbondioksiti emen bitki ve ağaçların yok olmasına yol açabilir. Böyle giderse hava sıcaklığının 2 derece artacağı ön görülüyor eğer, Böyle bir yükselme meydana gelirse, Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık% 25’i kurumuş olacak ve sonuç olarak kuraklık ve yangınlar olacaktır. Dahası kuraklıkla beraber içilebilir su kalitesi de düşecek.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like