Donanım

Laptop Bilgisayar Arızası

Laptop Bilgisayar Arızası

Laptop bilgisayar arızası çok can sıkıcı ve masraflıdır. Ancak her laptop arızası teknik servisle sonlanmayabilir. Biraz beceri ile laptop arızalarından biri olan laptop ısınması önlenebilir. Nasıl mı? Yazıyı okumaya devam edin.

Laptop birden bire aşırı ısınıyorsa bu işte bir terslik olduğunu hemen anlamanız gerekir. Bilgisayar daha yavaş çalışır, menüler arasında çevrim içi dolaşırken bile mause zorlana zorlana hareket eder. Bir şey kopyalamak için çok zaman harcarsınız. Dahası bilgisayarın fan sesi aşırı çıkmaya başlar. Hele ki laptop aşırı ısınma laptop altına elinizi dokundurduğunuzda daha iyi hisssedilir. Bazen USB yuvalarından bile sıcak hava çıkar.

 

Laptop Isınması

Laptoplar belli bir sıcaklıkta çalışırlar. Fanlar kirlenirse ve/veya işlemci üzerindeki termal macun eskimişse ve havalar da çok sıcaksa bilgisayar ısınma sorunu oluşur. Bazen bilgisayar reset atar. Isınan bilgisayar reset atınca bir süre çalışır sonra yine reset atar. Bunun nedeni bilgisayar ısınması olabilir.

Dizüstü bilgisayar aşırı ısınması nasıl önlenir

 

Bilgisayarın aşırı ısınmasını önlemek için garanti dışı ise bilgisayarı titizlikle açabilirsiniz ve işlemciye ulaşabilirsiniz. Hava alması gereken noktaların tozla kaplı olduğunu görebilirsiniz. Pamuk şeklinde pislik kümeleşmiş olabilir. Güçlü hava üfleyici ile bu tozu arındırabilirsiniz. Daha sonra işlemciyi 4 yerinden dikkatle çıkarıp üzerinde kurumuş olan termal macunu kazıyıp yerine yeniden macun sürebilirsiniz. Eğer uzun zamandır bakım yapmadıysanız bilgisayar ısınma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız garanti kapsamında ise siz uğraşmadan servise yollamanız daha akıllıca olur. Ama garanti dışı ise sizin müdahale etmeniz daha makul olacaktır. Titizlikle bilgisayarı açabilir ve söktüğünüz gibi yeniden parçaları yerine takabilirsiniz.
dizüstü bilgisayar, Dizüstü bilgisayar aşırı ısınması, Dizüstü bilgisayar ısınma sorunu, laptop, Laptop ısınma sorunu, Laptopların ısınması

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like