Bilim Haberleri

Laptop Hırsızlığı Tarih Oluyor

 

Laptop Hırsızlığı Tarih Oluyor

Geçtiğimiz birkaç yıldan beri mevcut olan hırsızlık önleme özelliği, telefon hırsızlıklarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu. Bununla birlikte, böyle bir özellik dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya elverişli olmayabilir öyle ki Microsoft’un bu buluşundan önce;  Dizüstü bilgisayarları çaldıktan sonra, cihazdaki tüm verileri silip sonra satmak isteyen dizüstü bilgisayar hırsızlarını yakalamak neredeyse imkansızdı.

Mayıs sonunda Microsoft ve Qualcomm, Cellular PCs adlı ortak bir proje üzerinde çalıştılar. Laptop hırsızlığı bu proje ile tarih oluyor. Laptop hırsızlığı nı bitiren bu projeye çok geniş çaplı bir projedir. Öyle ki GSM operatörleri ile de ortak bir çalışma alanına sahiptir. Eğer bilgisayarınız kaybolursa veya laptop hırsızlığı gerçekleşirse siz, olduğunuz yerden bilgisayarı kontrol edebilecek ve onu kapatarak işlevsiz hale getirebileceksiniz. İsterse tüm SIM kartları veya internet bağlantısı yapılmamış olsun, yine de bilgisayar GSM sistemleri sayesinde kabak gibi ortada olacak.

 

 

Laptop Hırsızlığına Son…

Windows 10 kullanıcıları yaşadı

Bu proje ARM tabanlı CPU’lar ve Windows 10’un tam sürümü üzerinde çalışıyor olacak. Bu cihazlar, X16 LTE modemi vasıtasıyla eSIM bağlantısı ile daha hızlı veri bağlantısı sunabilecekler.  Microsoft’un yeni bir patenti, kullanıcılara cep telefonu aboneliği olmadan bile dizüstü bilgisayar hırsızlıklarını önleyebilecek.

Yeni patent, kullanıcıların bir SIM olmadan bile kaybolan veya çalınmış dizüstü bilgisayarlarını devre dışı bırakmalarına olanak tanır. Hırsız hücresel şebekeyi kapatsa veya eSIM’i kaldırsa bile, kullanıcılar acil durum çağrısı yapmaya benzer şekilde hücresel şebeke üzerinden cihazı devre dışı bırakacak bir cihaza sinyal gönderebilecek.

Bu özelliği uygulamak için Microsoft, hücresel servis sağlayıcılarla işbirliği yapmaya hazırlanıyor.  Microsoft  AT & T, T-Mobile ve BT / EE gibi dünya genelindeki hücresel servis sağlayıcılarıyla anlaştı. Ayrıca, dizüstü bilgisayarı devre dışı bırakmak için bir komut gönderildiğinde, işlemi tamamlamak için başka bir kullanıcı müdahalesi olmayacaktır.

 

Laptop Hırsızlığına Son

 www.gizmochine.com sitesinin haberine göre ; bu özellik dizüstü bilgisayar kullanıcıları için ayrılmaz bir özellik gibi görünüyor. Bununla birlikte, bir dezavantaj var gibi görünüyor. Bu özellik gerçek olursa, hücresel bağlantı özelliği devre dışı olsa bile kullanıcıların izlenme tehlikesi var. Yani bilgisayar sürekli izlenebilecek. Laptop hırsızlığı konusunda çok ileri bir çalışma olan bu proje sadece Windows 10 işletim sistemlerinde çalışacak.

 

 

 

 

 

 

 

laptop hırsızlığı, çalıntı laptop, laptop çalındı, dizüstü hırsızlığı, bilgisayar hırsızlığı, windows 10

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like