Bilim Haberleri

Mars Robotlarla İnşa Edilecek

Mars Robotlarla İnşa Edilecek

 

İnsanlık sonunda Mars’a taşınmaya hazır olduğunda ve er ya da geç kesinlikle gerçekleşir, o zaman dışarıdan yardıma ihtiyaç duyacaktır. Ansiklopedik bilgiye sahip, aşırı yük altında çalışabilecek ve son derece zor koşullar altında gerçek uzmanların yardımı gerekli olacak. Justin gibi droidlere ihtiyaç duyacaklar. Gelecekteki sömürgeciler için ilk Mars konutunun yaratılmasından sorumlu olan Alman Havacılık ve Uzay Merkezi tarafından yaratılanlar gibi bu insanlı botlar var.

 

Alman mühendisleri, robot Justin’in yeteneklerini bir on yıldan fazla geliştirmeye çalışıyorlar. İlk kez 2006 yılında elektronik ve robotik alanındaki en büyük sergilerden birinde sergilendi. Robot çeşitli araçlar ile çalışabilir, fotoğrafları çekebilir ve paylaşabilir, uçan nesneleri yakalayabilir ve karmaşıklığı değişen engelleri ayırt edebilir. Ve şimdi, robota yapay bir istihbarat sistemi sağlayan yeni güncellemeler sayesinde Justin, üçüncü taraf bir operatöre güvenmeden kendi başına düşünebiliyor.

 

Normalde robotlara ne yapacakları önceden söylenir ve robotlar buna göre programlanırlar ancak Alman mühendislerin ürettiği robotların böyle bir şeye ihtiyacı yok onlar kendi kendilerine düşünerek karar veriyorlar.

 

Robotun boyu 1,92 metre, ağırlığı yaklaşık 200 kilogram. Her elin yanında, 14 kilogramlık bir ağırlığı kaldırabilir. Her eldeki dört parmak sayesinde çeşitli aletlerle baş edebilir. Bir vizyon sistemi olarak robot, yüksek çözünürlüklü kameralarla donatıldı ve bir dizi üç boyutlu bir çevre modeli oluşturabiliyor. Sınırsız bir hafıza kapasitesine sahip olan robot justin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere ek olarak internetten de bilgi alabiliyor ve yorumlayabiliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like