Donanım

Modemin Kablosuz Yayınını Güçlendirin

 

Modemin Kablosuz Yayınını Güçlendirin

Modemin Kablosuz Yayınını Güçlendirmek için alabileceğiniz bazı basit önlemler var. Bu önlemlerle hem yabancı kişilerin modeme sızmasını engelleyebilirsiniz hem de daha güçlü bir kablosuz sinyal yayabilirsiniz.

Modem kablosuz ayarları ile dilediğiniz kadar wi-fi kablosuz dalgaların daha güçlü yayılmasını sağlayabilirsiniz. Etrafınızda yüzlerce kablosuz modem olabilir ve modeminizin kablosuz olması yüzlerce farklı modemden yayılan dalgaların birbirine karışması ile net ve güçlü bir sinyal yayımı kolay olmayabilir. Ancak etrafınızdaki modemlerin kablosuz ağınızın daha iyi sinyal yayması için yapabileceğiniz bir kaç modem ayarı var. Modemin Kablosuz yayınını güçlendirmek için aşağıdaki önlemleri takip ediniz.

 

Bu modem ayarları arasında HZ Hertz değerlerini yükseltmek kablosuz kanal sayısını değiştirmek geliyor. Genellikle modem ara yüzüne girmek için 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 olarak girdiğinizde yani bu numarayı internet tarayıcıya girdiğinizde modeme giriş için sizden şifre ve isim isteyen bir menü gelecektir. Bu menüde giriş adı genellikle “Admin” olur ve şifreler ise “pass”, “1234” veya “ttnet” olabilir. Şifre değiştirilmemişse modeminizin ara yüzü girişi için şifresini kendi firmasını arayarak da edinebilirsiniz. Daha sonra modem içine girerek kablosuz ayarları yapılandırabilirsiniz.

 

Gruplarınızı kontrol edin

 

Wi-Fi yönlendiriciler her çeşit gelir ve sinyalleri değişir. Yeni bir yönlendirici, en azından “N yönlendirici” olarak da bilinen 802.11n’yi desteklemelidir. Bu cihazlar teorik olarak daha eski 802.11g modellerine göre daha hızlı olan ve internet gereksinimlerinizi takip etmeleri gereken 600 Mbps’e kadar hıza çıkabilir. Son birkaç yılda, daha hızlı bir 802.11ac protokolü standart hale geldi. AC yönlendiricileri, 4.5 Gbps’ye kadar teorik hızlara sahipler ve beamforming  kullanımı gibi yeni teknolojilere sahipler; bu da N yönlendiriciden önemli bir adım olarak görülebilir.

Modem Şifresi

Modemden kablosuz adı ve şifresini değiştirebilirsiniz. Şifre için özel karakterler ve rakam harf kombinasyonu kullanabilirsiniz. Güçlü bir şifre oluşturmanız sizin yeteri kadar güvende olduğunuz anlamına gelmiyor. Siz yine de güçlü bir şifre oluşturun ve diğer adımları izleyin. Kablosuz modeme erişen MAC adreslerine izin verebilir veya engelleyebilirsiniz. Ya da sadece sizin belirleyeceğiniz MAC adreslere sahip bilgisayar ve telefonların girişine izin verebilirsiniz. Böylece modem şifrenizi gören mobil Android programlar şifrenizi bilseler dahi modeme bağlanamazlar. Modeme bağlanan kişi sayısı az olunca internetiniz çok daha hızlı olur. Frekans değerini yükseltin ve temiz boş bir kanal seçin. Modem kablosuz ayarlarında birden 12’ye kadar kanal seçebilirsiniz. Etrafınızdaki modemlerin genel kanalları 6 ise siz 6. kanal seçmeyin. Daha temiz bir kanaldan yayılacak dalgalar sizin kablosuz internetinizi daha güçlü yapar.

Kablosuz modem modem ayarları

Kablosuz modem modem ayarları son derece kolaydır ve kablosuz ara yüzü ile yapılabilir. Her bir modemin ara yüzü farklı olmasına rağmen temel ayarları bozmadan kolayca kablosuz modem ayarları yapılabilir. Bazı modemler 2.4 GHz bandında kablosuz internet yayarken bazı modemler daha üst bantlarda da bu hizmeti verebiliyor. Genellikle başka kanallar da 2.4 GHz frekans bandını kullanır. Bu nedenle hatlar iyice birbirine karışır. Mesela mikrodalga fırınlar dahi 2.4 GHz bandını kullanırlar. Bluetooth ve kablosuz kulaklıklar da aynı frekansı kullanırlar. Seçeceğiniz yayın kanalı 1.6.11. kanal olabilir .Bu kanallar genellikle boştur.  Sık sık modeminizin ayarlarını kontrol edin. Bir başkası sizin modem arayüz şifrenizi çözerse modem üzerinde sizin haberiniz olmadan bir çok kişiye modemi açabilir. Ayrıca açık portlarınızı kapatarak hem daha hızlı hem de daha güçlü ve güvenli kablosuz internet kullanabilirsiniz. Eğer internet vereceğiniz çevre 100 mt çemberde ise ve yayınlarınızı daha güçlü yapmak istiyorsanız Access Point cihazını da kullanabilirsiniz. Belli bir noktadan modemden aldığı dalgaları alır ve daha güçlü olarak etrafa yayar. Ayrıca alıcı konumunda olan laptop tablet ve telefonların da daha güçlü sinyal alabilmesi için bilgisayarlara Wirelles Adaptör takılabilir.

 

Etiketler, Modemin Kablosuz Yayınını Güçlendirmek, kablosuz modem modem ayarları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like