bilişim

Mühendisin Bilmesi Gereken Programlar

Mühendisin Bilmesi Gereken Programlar

Bir makine mühendisi ya da bir Enerji mühendisi bu yazıda yer alan programları bilirse çok yararlı işler çıkarabilir. Aslında bunları bilmek keyfi değil teknoloji dünyasının bizi ittiği bir zaruret olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bir mühendisin bilmesi gereken programlar

Fluidsim

Hidrolik  sistemler ve Pnömatik sistemler oluşturacaksanız mutlaka Fluidsim programını bilmeniz gerekir. Bu program ile sistemleri simüle edebilirsiniz. Filtre silindirik ve hidrolik sistemleri tasarlamanız için gerekli sanal ekipmanlar var.

Ansys

 

Bir mühendisin bilmesi gereken programlar arasında olmazsa olmazlardan biri de Ansys programıdır. Yanma gerilme ve akış olaylarını en iyi şekilde analiz edebileceğiniz çok güzel bir programdır. Ayrıca bu programla 3D çizim de yapabilirsiniz.

AutoCAD

 

Autocad programı ise her mühendisin mutlaka bilmesi gereken programlardan biridir. 2D ve 3D çizimleri yapabileceğiniz en çok kullanılan program olan Autocad programı her yıl sürekli güncellenerek daha çok fonksiyona sahip oluyor. Solidwork ise genellikle makine mühendislerinin bilmesi gereken bir program olarak özellikle 3 boyutta çalışma için çok işe yarıyor. 2D çizimler için olmazsa olmaz programlardan biri Auto CAD ancak Solidwork programı da 3 boyutta çalışmalar için ideal bir program.

Bir mühendisin mutlaka bilmesi gereken bir diğer program paketi ise MS Office programlarıdır. Word Excel ve power point sunumları hatta Photoshop bile gerekebilir.  Tüm bunların yanı sıra günümüzde İngilizce zaten en az Türkçe dilimiz kadar bilinen ve kullanılan bir dil ancak ikinci hatta üçüncü diller olan Fransızca ve Almanca dilleri de öğrenmek büyük yararlar sağlayabilir.

Etiketler, bir mühendisin bilmesi gereken programlar, Ansys, autocad, Solidwork, fluidsim

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like