Bilim Haberleri

Nano Robotlar Kanseri Yok Edecek

Nano Robotlar Kanseri Yok Edecek

Tıbbi araştırmalar, önümüzdeki birkaç yıl içinde inanılmaz ilerlemenin beklendiği araştırmalardır önümüzdeki teknoloji dünyasında nano veya mikro robotlar belirleyici bir rol oynayabilir.


Problem Nedir

Problem bu küçük  nano robotların insan damarlarında dolaşımında bazı sorunların çözülememiş olmasıdır.

Mıknatıslanmış yosun aktif maddeleri vücuda iletebilir

Shatin’teki Li Zhang’ın Çin Hong Kong Üniversitesi etrafındaki bir ekip her iki soruna da bir çözüm bulmuş görünüyor.Araştırmacılar normal olarak beslenme takviyesi için kullanılan Spirulina platensis isimli bir yosuna başvurdu.
Algler Zhang ekibi tarafından demir oksit nanoparçacıkları ile kaplandı ve böylece manyetik özellikler sağlandı. Alglerin sarmal yapısı nedeniyle, manyetik alanlarla hareket ettirildiğinde yüksek hareket kabiliyetine sahip oldukları görüldü. Vücudun manyetik alanları olan alglerin kontrolü de insanlar için tamamen zararsızdır. Sentetik, alg tabanlı mikro robotlar da kısa sürede biyolojik olarak parçalanabilir; nanopartikül kaplamanın kalınlığına bağlı olarak, bozunma süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişir. Araştırmacılar ayrıca, alg robotlarının tümör hücreleri üzerinde şaşırtıcı bir etkisi olduğunu keşfettiler : bir laboratuvar testinde 48 saat içinde bir doku örneğindeki tümör hücrelerinin yüzde 90’ını yok etmeyi başardılar.

 

10 yıla kadar klinik kullanıma geçilecek

Bu yosun robotları gibi mikroteknolojiler bir gün medikal ilaçları insan vücudunun her köşesine taşıyabilir. Özel görüntüleme teknikleriyle, küçük yosun robotlarının vücuttaki yolu tam olarak izlenebilir.

Teknolojinin daha da test edilmesi gerekiyor. Bu teknoloji henüz emekleme aşamasında ve henüz kullanıma hazır ve güvenli değil… Ancak nanoribotların gelecek 10 yıl içinde kullanıma hazır olacağına inanılıyor.

Kansere Karşı Nano Robotlar

Nanorobotlar vücuda enjekte edilecek ve kanserli hücreleri yok etmek için belirlenmiş bölgeye gidecekler. Sadece kanser olan hücreleri tahrip edecekler. Ardından belli bir noktadan sonra atomlara ayrışacaklar ve vücuttan atılacaklar.

teknoloji, bilim, kanser, nanoteknoloji, nano robotlar

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like