güncel teknoloji haberleri

Nanoteknoloji Yararları ve Zararları

Nanoteknoloji Yararları ve Zararları

Nanoteknoloji temel düzeyde kontrol ilkelerine dayanmaktadır. Birçok alanda çeşitli nanoteknoloji uygulamaları vardır, ancak kullanımı çevreye ve topluma karşı bazı riskler oluşturmaktadır. Nanoteknolojinin potansiyel yararları ve nanoteknoloji zararları nelerdir hep birlikte bakalım.

Nanoteknoloji Zararları

Nano teknoloji 1 ila 100 nanometre boyutta madde manipülasyonu olarak tanımlanabilecek teknolojidir. Bu teknoloji, bir atomik veya moleküler seviyede çalışmaları kapsar. Aslında Nano teknolojisinin yeni malzemelerin üretiminde faydalı olması beklenmektedir. Bu teknoloji elektronik ve ilaç sanayisi gibi çeşitli alanlarda yarar sağlayabilir. Ama bu teknolojinin yeryüzündeki yaşam formları ve olası olumsuz toplumsal sonuçlarına bakmak gereklidir.

nano-teknoloji

İşte nanoteknoloji bazı dezavantajları

Nano teknoloji ürünü olan ve ayak kokusunu gidermek için geliştirilen gümüş nanopartiküllü çoraplar insan derisine zarar veriyor.Bakteriyostatik olan bakteri su arıtma tesislerinde organik madde parçalayarak yararlı bakterilerin yok olmasına neden olabiliyor.Nanoteknoloji ile üretilen ürünler havada yüzerler, bu partikülleri soluyan insanlar ve hayvanların iç organları bu yabancı partiküllerden zarar görebilir. vücudun savunma mekanizmasını zayıflatabilir.

Nanoteknoloji ürünlerinin doğaya ne kadar zarar verdiğini araştırmak için onların yaşam döngüsündeki aktivitelerin incelenmesi gerekir.

nano-teknoloji-2
Nanoteknolojinin Yararları

Tıp alanında ulaşılması mümkün olmayan noktalara küçük yapıdaki robotların kapsüllerin ulaşması ile hücrelerin tamiri söz konusu olabilmektedir. Nano robotlar tıpta çığır açarak bir çok insanın hayatının kurtulmasına yardımcı olmuştur. Nano teknoloji ürünü olan nano robotlar kalp hücrelerinin tamir edilmesinde kullanılmaktadır. Kemik yaralanmalarında kemiklerin daha hızlı iyileştirilmesinde nano teknoloji ürünleri kullanılmaktadır.Non-invaziv Görüntüleme Araçları ile moleküler düzeyde görüntüleme kolaylığı sağlanmaktadır. Nanoteknoloji yararları arasında hücre onarımı ve gen tedavisi olarak nano tıptaki gelişmelere örnek verilebilir.
Etiketler, nanoteknoloji, nanoteknoloji yararları,nanoteknoloji zararları,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like