Bilim Haberleri

Nefes Almadan Yıllarca Yaşamak Mümkün mü?

Nefes Almadan Yıllarca Yaşamak Mümkün mü?

Bilim haberleri kategorimizde en son teknoloji haberleri nden biri var. Bu haber bir çok insana yok artık! dedirtecek kadar yeni ve ilginç bir buluş. Dünyada yaşamımızı havada soluduğumuz oksijene borçluyuz. Yani atmosfere bağımlıyız. Ancak ortalama 1 saniyede nefes almak zorunda olmamız sadece bir tabudur. Yeni teknolojiler geliştirildikçe akıl almaz yöntemler icat ediliyor. Bunlardan biri de nefes almadan yaşamak…

 

Nefes almadan yıllarca yaşamak mümkün. bu konu üzerine ve havaya bağımlılığımız üzerine kafa yoran bilim insanları hiç hava almadan yaşayabilmenin çözümü aradılar. Elbette ki bu çözümü buldular da. Yeni buluşun mantığı ise oldukça basit. Sadece,  kana zerkedilecek içi oksijen dolu küçük tüplerle yaşamak mümkün.

 

Damarların akışına katılacak oksijenler dışarıdan hava almadan günlerce hatta aylarca yaşamak mümkün olacak. Aslında bu deniz altı araştırmaları yapan ve kaba dalgıç elbiseleri giyen dalgıçlar için mükemmel bir çözüm olabilir. Üretilen bu lipid zarlı kapsüller alyuvarlara çarptıklarında patlıyorlar ve içindeki oksijeni açığa çıkarabiliyorlar. Fakat her enjeksiyonda ne kadar oksijene ihtiyaç duyulduğunun iyi hesaplanması gerekiyor. Şu ana kadar deneylerde enjekte edilen lipid zarlı oksijen kapsüllerinin 7/10 u patladı ve denek nefes almadan uzun süre yaşayabildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like