Bilgeler ve Otobiyografiler

Osho Kimdir

Osho Kimdir

 

Bilge adam Osho isimli yazımızda bir çok tartışmaya yol açan  Osho kitapları arasında özellikle dikkat çeken osho farkındalık ve osho yoga, osho meditasyon konularını içeren gerçek Kişisel gelişim kitapları günümüzde batı dünyası tarafından tanınan bu tür doğu mistik adamları tarafından kaleme alınan öğretiler çerçevesinde dikkate alınıyor. Bu bilgelerin ilhamları ile yazılan, bir çok kişisel gelişim kitapları piyasalarda en iyi kişisel gelişim kitapları olarak biliniyor. Milyonlarca okuyucuya hitap eden bu kitaplarda okuyucunun kendinde bulduğu çok şey var. Kişisel gelişim ihtiyacı içinde olanların mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alan osho kitapları karma felsefesi ve çok merak edilen ve tartışılan reeankarnasyon meselesine açıklık getirmekle kalmayıp, kişisel olgunluğu bilgeliği vermek için yüzlerce ders verici ve öğretici hikayelelerle bezenmiş olaylara yer veriyor. Aslında Osho kitap filan yazmadı sadece sohbetleri videoya alındı ve bu videolardan alınan sözler, kitaplara aktarıldı. Şu ana kadar yüzlerce sohbet kaseti bulunan Osho aslında doğunun bilgeliği ile batının dünyevi insanını birleştirmeyi amaç edindi. Hayat nedir, yaşam nedir, ölüm nedir, insanlar arasındaki sahte ilişkiler, ego , şeytan kimdir,  cennet nedir,  cehennem nedir gibi sorulara direkt olarak değil, tüm kitaplarını okuduğunda cevap bulabiliyorsunuz. Osho direkt olarak sezgi kanalı ile iletişimi seçer. Zihnin bir köle olması gerektiğini savunur. O bir araç olarak iyidir ama bir efendi olarak kötüdür. Arzu ve bitmeyen isteklerin acı vereceğini daima vurgular. Guatama Budha da aynı şeyleri söylemişti ama bu kadar felsefi açıdan yaklaşan çok az insan var. Bir videosunda bu adamı ateist olarak ilan edersiniz, bir başka videosunda en dindar adam… O da kategorize edilemeyeceğini ifade eder.  O bir felsefe profesörü olarak 30 yıl hocalık yaptı.  Hindistan ve ABD de binlerce insana konuşmalar yaptı.  En sonunda üniversiteden ayrıldı ve insanlara aydınlanma için geze geze yıllarca hitap etti. Derin bir bilgi birikiminin olduğu göz ardı edilemez. Binlerce kitap okumuş olan bu adamın kendi kütüphanesi muazzzam bir büyüklüğe sahiptir.  Dünyanın her noktasından yetişen binlerce yazarın binlerce kitabını okumuş olan Osho o kitapların çoğunun özetlerini sohbetlerinde anlatıyor. Kitapların ana fikirlerini veriyor.

 

 

 

Osho Kimdir

 

Osho’nun öğretileri bir bütün olarak ele alındığında bile  hiçbir kategoriye girmiyor. Hayatı ve ölümü kapsadığından olsa gerek; Osho sıra dışı öğretilerle insan beynini ve dünyaya bakış açısını kökünden dinamitliyor. Osho yu okuyan bir insan asla eskisi gibi olamaz. Hayatın anlamını sorgular, toplumda insanı inceler, dinleri inceler ilişkilerde çarpıklığın nedenini ortaya koyar. Hayatın, olması gerektiği gibi değil, olduğu gibi kabul edilmesinin gerekliliğini vurgular. İnsanlara 112 farklı meditasyon tekniği sunar. Osho insanın korktuğu yalnızlığın hiç karşılaşmadığını yeni bir tanımını yapar. Ölüm korkusunun iç yüzünü ve gereksizliğini beyninize işler. İnsanın beden olmadığını ve bedenle özdeş hale gelmemesi gerektiğini, acıların kökeninin insanın bedeniyle özdeşleşmesinden kaynaklandığını ifade eder.

 

Osho kitapları arasında farkındalık kitabı ilk okunması gereken kitaplardandır. Kişinin dünyaya bakışında bir değişim oluşmaya başlar. Aslında kişisel gelişim kitapları okunduğunda hep bu adamın öğretilerden izler görürsünüz.. Fakat hepsi de maskelenmiştir. Osho farkındalık kitabının girişinde çarpıcı bir cümle vardır: “İnsan hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden birisinin onun uykuda olduğu gerçeğidir” der. İnsan dünyada bir çeşit uykudadır. Bedeni ve egosunun yönlendirmesi ile yaşar ve tüm hayatı hayal kırıklığı ve gerçekleşemeyen arzuların burukluğu ile geçer. Bu kitapta Osho insanları uyandırmaya çalışır.

 

Osho Kitapları

Osho kitapları okunduğunda kişisel gelişim kitapları değersiz hale gelir bana göre… Sanki okuyucu bu kitapları okuduğunda  kişisel gelişimi çoktan geçmiş ve kişisel olgunluğa hatta kişisel bilgeliğe varır.

 

 • Farkındalık
 • Cesaret
 • Özgürlük
 • Yakınlık
 • Zeka
 • Sezgi
 • Olgunluk
 • Yaratıcılık
 • Coşku
 • Sevgi
 • Ego
 • Altın Gelecek
 • Ruh Eczanesi
 • Provokatör Mistik
 • Sessizliği Dinlemek
 • Martıları Seven Adam
 • Ölmeden Önce Ölünüz
 • Zen Yolu Tasavvuf Yolu
 • Beden ile Zihni Dengelemek
 • Yoğun Tempolu İnsanlar İçin Meditasyon

osho kitaplarından bir kaçıdır.

 

 

Osho hikayeleri

 

Osho hikayeleri tam bir bilgelik hikayeleridir. Yüzlerde hatta binlerce mesel anlatarak içinde bulunduğumuz durumuen iyi şekilde ifade eden çarpıcı cümlelerle dolu hikayelerle süslüdür kitapları… Dinlerin tarihinden bahseder, dinlerin yanlış anlaşıldığından dem vurur. Onun zen hikayeleri çok komik ve bir o kadar da ders vericidir. Osho sohbetlerinde Nasrettin Hoca hikayelerine bile yer verir. Osho hikayeleri her biri insana çok farklı ve çok derin dersler veren ve onlarda iz bırakan hikayelerdir. Hikayeler onun değildir, Hindistan’ın çok eski bir medeniyet olması nedeniyle uzun yüzyıllar içinde kazandığı bir kültürün ürünleridir. Ama tarih bu hikayeleri eskitemedi. Osho hikayeleri daha yüz yıllar boyunca keyif alınarak okunabilir. Her bir osho kitabında en az 10 ders verici hikaye okursunuz.

 

 

osho kitapları,osho farkındalık,osho meditasyon,Kişisel gelişim kitapları, en iyi kişisel gelişim kitapları,Kişisel gelişim,mutlaka okunması gereken kitaplar,karma felsefesi,reeankarnasyon, Hayat nedir, yaşam nedir, ölüm nedir, zen hikayeleri ,Osho hikayeleri

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like