Otların Bilgeliği Kişisel Gelişim

Otların Bilgeliği Kişisel Gelişim

Otların TAO felsefesinde en az su kadar önemi vardır. Dahası doğadaki her bir zerrenin bir diğerinden üstünlüğü yoktur. Sadece görevleri farklıdır. Bir ağaç ne kadar bilge ise bir ot da o kadar bilgedir. Çimenlere fırtına geldiğinde onların küçücük boyları ile rüzgar yönünde eğildiklerini görürsünüz. Hiç bir direnç göstermezler. Bu yüzden fırtına bittiğinde tek bir ot zarar görmez. Hatta üzerindeki tozlar alındığı için bu felaket senaryosundan karşı çıkarlar.

Kavak Ağacının Akılsızlığı

Pekiyi gövdelerine güvenen dev kavak ağaçlarına ne demeli? Onlar fırtına geldiğinde dimdik ayakta kalmaya direnirler. Fırtına yeterince güçlü ise ağacın dallarını kırar. Kolları kırılan ağaç mücadeleyi kaybeder. Çünkü fırtınanın önünde hiç bir güç kolay kolay dayanamaz.

Suyun Bilgeliği

Su da bilgedir. Her kaba uyum sağlar. Yumuşak görünür ama kayaları delebilir. Hayatın canlılığını sürdürür. Dünyadaki yaşamı idame ettiren benzersiz bir kaynaktır.

Gülün Bilgeliği

Bir gül de bilgedir. Zahmetli bir gelişim süreci geçirir. Tohum açılır ve bitki toprak üstüne çıkar. Sonra gül gelişimini tamamladığında etrafa kişi seçmeden o güzel kokusunu dağıtır. Kokusu kalmadığında ise çürümeye başlar. toprağa karışır. Gül bunu neden yapar? Gülün bundaki çıkarı nedir?

 

İnsanın Bilgesizliği

İnsanların da bu doğa emsallerini alması ve bunlardan ders alması gerekir. Bu manzaralar karşısında derin düşünceye dalması ona kendini bulması için bir fırsat olabilir. Kendini bulabilen çok az insan vardır. Bunu başaranlar ise evrende  sıradan insanlara işleyen ve yaptırıcı /engelleyici gücü olan doğa kanunlarının üstüne çıkarlar. Evren, işlevini sürdürürken bu tür insanların eylemleri doğrultusunda hareket eder.

 

 

osho hikayeleri, bilgelik, tao nedir

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir