Donanım

Pasif İçiciliğin Zararları

 

Pasif İçiciliğin Zararları

 

Amerikalı araştırmacılara göre çocuklukta pasif sigara içmenin yetişkinlikte kronik obstrüktif akciğer hastalığının ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırıyor. Bunun için 70 binin katılımcıdan oluşan bir araştırma yapılmış. Sigara içilen ortamlarda bulunan dumanın içinde, halen kanserojen madde bulunuyor. bir evde kapalı alanda, çocuklar sigara içildiğinde, akciğer hastalıklarına daha sık yakalanıyorlar. Genç yaşta pasif sigara içilmesi, bir kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak şimdiye kadar, çocuklukta uzun süre pasif içiciliğin, çeşitli hastalıkların ve ölümlerin gelişimini nasıl etkilediğine dair sistematik bir veri bulunmamaktadır.

 

Çocukluktaki pasif içiciliğin, yetişkinlikte insanların sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmek için bilim adamları, yaşlarına dair bilgi topladılar, katılımcılar, sigara içenlerle birlikte aynı evde yaşadılar. Araştırmacılar çocuklukta pasif içiciliğin ani ölüm riskini artırmadığını buldular ancak KOAH hastalığının gelişmesinde pasif içiciliğin etkisi %56

 

Özetle Sigara içenlerin toplumda haftada 10 saatten fazla dumana maruz kalmak, koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından kaynaklanan ölüm riskinin artması ile ilişkiliydi.

Sigara içmeyin, içiyorsanız içmeyen çocuklarınızı zehirlemeyin. Çocuklar görünürde herhangi bir zarar görmüyor olabilir ama ileride KOAH ve diğer kronik akciğer hastalıklarına yakalanabilirler.

sigaranın zararları, pasif içicilik, pasif içiliğin zararları

1 Comment
  1. Derebeyi 2 ay ago
    Reply

    Pasif içiciler gerçekten de zarar görüyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like