Pencere Yıkayan Robotlar

Pencere Yıkayan Robotlar

Yapay zeka
Robot
Haber
Magazin
Bilim
Yapay Sinir Ağları
robot robot

Teknoloji haberleri platformunda yine robot robot haberi var. Teknoloji her gün ilerliyor ve önünü almak imkansız. Adeta kendi kendini besleyen bir canavar gibi büyüyor. Teknoloji ve bilim, hayatımızı kolaylaştırıyor. Yapay zeka, Pencereleri bir gökdelenin üzerinde yıkayacak robot robot tasarımına kadar ilerledi. O kadar yüksekten pencere yıkamak zor zahmetli bir iştir. Bir binanın yanından asılı olmak inanılmaz derecede tehlikeli olabilir. Pekiyi bu işi neden bir robot robot yapmasın? Avustralya’nın Sydney kentindeki bu 12. sınıf öğrencisi işin üstesinden gelmek için bir robot robot icat etti.

Çünkü bu çocuk bir mucit, Bazı yeni olaylar projesine ilham verdi. Bir olay oluyor ve cam yıkayıcı faciaya ramak kala ölümden dönüyor. Olay muciti derinden etkiliyor ve neden bir cam yıkayan robot robot tasarlamayayım diye düşünüyor. Yeni robot, orta büyüklükte 12 ila 15 kilogram ağırlığındadır. Mevcut pencere yıkama platformlarının yaptığı gibi, binanın kenarlarından ya da halatlarından sallanacak şekilde tasarlanmıştır. Bir hortum robota su taşımaktadır. Bir kablo elektrik gücü sağlamaktadır. İşte bu kadar basit. Avustralya’nın Sydney kentinde yaşayan 19 yaşındaki 12 yaşındaki Oliver Nicholls, bir gökdelenin pencerelerini yıkamak için bir prototip robot robot yaptı.

 

 

Robot robot, bir insanın yaptığı gibi hatta daha teferruatlı olarak pencereleri temizler. Ancak cihaz bir bilgisayar programı tarafından kontrol ediliyor. İlk olarak, robot bir pencereye az miktarda su püskürtüyor. Ardından, yukarı ve aşağı ve cam boyunca hareket ediyor. Mikrofiber kaplı tamponlar, herhangi bir kiri temizlemek için camın üzerine sürtünüyor. Robot hareket ettikçe, geride kalan suyu temizlemek için ön cam silecek tarzı bir silecek kullanıyor.

Bilgisayar, aygıtın takıldığı halatları veya kabloları ayarlayarak robotun yukarı-aşağı hareketlerini kontrol ediyor. Robotun bir pencereden diğerine hareket etmesi gerektiğinde, bir grup pervane dişliye geçiyor. Robotu binaya kısa bir mesafede itiyorlar, kablolar ise bir sonraki pencereye robotu taşımak için bir ray boyunca kayıyor. Daha sonra, farklı bir pervane seti robotu pencereye karşı sıkı tutarken, temizlik döngüsü tekrarlanıyor. Oliver bu hafta robotu Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) sergiledi.

Yapay zeka,Robot,Haber,Magazin,Bilim,Yapay Sinir Ağları,robot robot,Teknoloji haberleri

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir