Pestisit Nedir

Pestisit Nedir

pestisit analizi
pestisit çeşitleri
Pestisit kullanımı
Pestisit zehirlenmesi

Pestisit Nedir? Pestisit bir çeşit haşere öldürücü maddedir, herhangi bir haşere türünün önlenmesi, imha edilmesi, bastırılması veya hafifletilmesi için amaçlanan maddelerin herhangi bir karışımıdır. Her ne kadar çoğu kez sadece insektisitlere değinmek yanlış anlaşılsa da, pestisit terimi aynı zamanda zararlı otları kontrol etmek için kullanılan herbisitler, mantar öldürücüler ve çeşitli diğer maddeler için de geçerlidir. Pestisitler ayrıca bitki düzenleyicileri, defolia ve kurutucuları içerir.

Pestisit Analizi

Normalde böcek ilacı, ot öldürücü veya mantar öldürücü olarak satın alınabilecek ürün olarak bir pestisit düşünürüz. Fakat iş bu kadar basit değil, maalesef bundan daha fazlası var. Satın aldığınız ürün, aktif ve inert içerik maddeleri, kirletici maddeler ve safsızlıklar dahil olmak üzere bir dizi farklı malzeme içeren bir pestisit formülasyonudur. Ayrıca, pestisitler çeşitli çevresel koşullara maruz kaldıklarında, bazen ana maddeden daha toksik olan metabolitler olarak bilinen diğer materyallere ayrılırlar.Aktif içerik olarak Genel olarak pestisit etiketinde listelenen formülasyonun tek bileşeni olan aktif bileşen, biyolojik olarak ve kimyasal olarak bir böcek, ot veya mantar gibi hedef zararlılara karşı aktiftir. Tanım olarak bu kimyasallar canlıları öldürür. Metabolitler, çevrede pestisit kullanıldığında oluşan ve hava, su, toprak veya canlı organizmalarla karışan parçalanma ürünleridir. Çoğu zaman metabolit ebeveyn pestisitinden daha tehlikelidir. Pestisit üreticileri, ticari sırlar olduklarından inert maddeler hakkında bilgi veremediklerini ve serbest bırakıldıklarında ürünlerinin çoğaltılabileceğini iddia ediyorlar. Çoğu zaman inert maddeler, pestisit ürününün % 95’inden fazlasını oluşturur. Etken bileşenler, bir taşıyıcı veya yapışma maddesi olarak pestisit ürünlerine karıştırılır ve genellikle aktif bileşen olarak toksiktir.

 

İnert Malzemelerin Tehlikeleri

İsimlerinin veya niteliklerinin inert olmasına bakmamak gerekir, bu bileşenler kimyasal, biyolojik veya toksikolojik olarak inert değildir. Genel olarak, inert bileşenler minimum düzeyde test edilir. Bazı inert bileşenler aktif bileşenlerden bile daha zehirlidir. Yaygın olarak kullanılan herbisit RoundUp’daki en tehlikeli bileşenlerden biri, inert olarak sınıflandırılan ve bu nedenle etikette listelenmeyen bir sürfaktandır. Pestisit naftalin, bazı ürünlerde inert bir maddedir ve diğerlerinde aktif bir bileşen olarak listelenmiştir.

pestisit nedir,pestisit analizi,pestisit çeşitleri,Pestisit kullanımı,Pestisit zehirlenmesi

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir