Teknoloji Haberleri

Pilsiz Telefon Üretildi| Walla

 

Pilsiz Telefon Üretildi| Walla

Washington üniversitesinde bu alanda çalışan uzmanlar sonunda pilsiz cep telefonu üretmeyi başardılar. Bu cümle biraz absürt oldu çünkü bu teknoloji zaten 20 yıldır biliniyordu. Fakat pazar ve tatlı paylar bu tür buluşları gizliyor. Neyse bu buluş da bir süre sonra gizlenebilir. Tarihi buluş şu: telefon analog to digital converter sistemi kullanmıyor. Yani ses analog iken dijitale çevrilir normal telefonlarda ancak bu telefon bu sistemi çok enerji harcadığı için kullanmıyor. Ya da bu sistem için gerekli enerjiyi havada uçuşan milyonlarca radyo dalgalarının ürettiği titreşimlerden elde ediyor. Aslında baz istasyonlarından yayılan dalgaları elektrik (DC) enerjisine çevirecek bir converter üretmek için Einstein olmak gerekli değil. Bunun desteklenmemesi kötü…
Pilsiz akıllı Telefon

Pilsiz akıllı Telefon Sadece birkaç mikro-watt güç tüketen batarya harcamayan cep telefonu tasarımı olarak karşımıza zıplıyor. Tasarım konuşmayı algılayabiliyor, kulaklıkları harekete geçiriyor ve yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı iletişimleri arasında gerçek zamanlı olarak geçiş yapabiliyor diyorlar.

Ben de ne dediklerini pek anlayamadım. teknolojiyi açıklamak istemiyorlar.. Sistem kısaca mühendislik deneyimlerime göre şöyle olabilir: Havadaki dalgaları elektrik enerjisine convert ediyor. Normal akıllı telefonların harcadıkları enerji çok fazla, depolama alanı tasarımda estetik kaygılar nedeni ile kısıtlı tutuluyor.

Ne Olacak

Telefon, bitmeyen pil ya da pilsiz cep telefonu  ya da bataryasız telefon kelimelerini aratan meraklılar için heyecan verici olabilir. Hiç pil kullanmadan ya da pili binde bir oranında harcayan böylece 2-3 ayda bir şarj gerektiren bir sistem şarj ve batarya piyasasına çomak sokabilir. Hiç bir üretici bunu istemez. Bu nedenle bu projenin kısa sürede rafa kaldırılacağını tahmin ediyorum.

 

pilsiz cep telefonu,bataryasız telefon, bitmeyen pil

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like