Eğlence & Geyik

Polyannacılık ve Nötrcülük  Nedir

Polyannacılık ve Nötrcülük  Nedir

Hayat iyi ve kötü olaylarla doludur.  Ders alınacak bir çok olay durum her an her yerde  gerçekleşmektedir. Bu yaşam alanında başımıza gelen her olaya tamamen kayıtsız şartsız pozitif bakmak ve aşırı iyimser yaklaşmak bana göre insanı aptal durumuna düşürür. Olaylara aşırı pozitif veya aşırı negatif yaklaşmak yerine nötr kalmak en iyi yöntem olacaktır. Ben bu olaya “Nötrcülük “ diyorum. İnsanlar olaylara öz varlıklarını kattıkları oranda sevinir ya da acı çekerler. Hayat bir oyun sahnesi ise, bizler de rol alan oyuncularız.

Bir film ya da tiyatro sahnesinde bir oyuncunun gözyaşlarının ya da kahkalarının sahte olduğunu hem oyuncunun kendisi bilir, hem de seyirciler bilir. Oyuncu burada oyunu oynar ama kendi varlığını tamamen oyuna katmaz. Yani aslında özünde <Nötr> bir yaklaşımı vardır.  Hindistan’da eski bilgeler hayatı bir tren garına benzetirler. Tren garında bekleyenler, bekleme odasındaki televizyonu sehpayı ya da herhangi bir eşyayı içselleştirmezler. Onların kendilerine ait olmadıklarını çok iyi bilirler. Ve bilirler ki trenleri gelecektir. Bizim de dünya hayatına karşı böyle bir yaklaşım sergilememiz gerekir. Yani bilgeliğin yolunda ilerlerken, dünyada var olan her şeyin sadece dünyaya ait olduğunu idrak etmek gerekiyor. Hiçbir metaı malzemeyi içselleştirmemek ve tüm hayat enerjisini dünya metaına yönlendirmemek gerekiyor. Tüm çekiciliğine rağmen dünya bir bekleme odasına çok benziyor. Bu bekleme odasındaki her türlü eşya bu odaya aittir ve yolcu bunların hiç birini yanında götürmeden, treni geldiğinde gidecektir.

 

Polyannacılık konusuna geri dönelim; bu aşırı iyimser yaklaşım, iş yerinde daha çok ezilmekten başka bir şey getirmez. İkili ilişkilerde sonuç yine altta kalmak ve ezilmek olacaktır. Karşınızdaki insan, sizi ezmek üzere yetiştirilmiş bir otomatik insan modeli ise, polyannacılık işleri daha da kötüleştirir.  Aşırı negatif bir yaklaşım işleri düzeltir mi? Bu yaklaşım da tıpkı polyannacılık yaklaşımı gibi işleri berbat etmekten başka işe yaramaz. Her bir olay farklı kendine has özellikleri ile belirir. Yaklaşım da ona göre ayarlı olmalıdır. Dünyada acı çekmemek için başvurulacak en iyi yol, olaylara nötr bir yaklaşım sergilemek ve olayları dışarıdan izler gibi izleme becerisi kazanmaktır. O zaman çok daha tutarlı kararlar alınabilir ve çözümler ortaya konabilir. İnsanın kendini var gücüyle olayın içine katması, ona kendi duyguları ile birlikte katılması demektir. İşte bu durum sağlıklı karar vermeyi engeller.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like