Sağlıklı Besinler

Potasyum K Nedir ve Faydaları Nelerdir

Potasyum K Nedir ve Faydaları Nelerdir

Potasyum, kasların kasılması ve rahatlamasından sinir sistemindeki mesajların aktarılmasına kadar çeşitli vücut işlevlerinde çok önemli bir role sahiptir ve bu nedenle, vücudumuzda aynı seviyede optimum seviyede olmasını sağlamak bizim için önemlidir. Bu durumda optimum seviyeler, litre başına 3.6 ila 4.8 miliequivalent aralığındadır (mEq / L). Aynı düşüş hipokalemiye, yani vücudun potasyum eksikliğiyle karakterize bir tıbbi duruma neden olur.

Eğer potasyum seviyeleri 3.0 ila 3.6 mEq / L aralığında ise, ‘hafif hipokalemi’ olarak bilinir ve eğer 3.0 mEq / L’den düşükse, ‘ciddi hipokalemi’ olarak bilinir. Kan potasyumu seviyeleri 2,5 mEq / L’nin altına düşerse ölümcül sonuçlarla birlikte hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Potasyum Eksikliği (Hipokalemi) Nasıl Tedavi Edilir?

Temel olarak, potasyum eksikliği tedavisi, bu durumun altında yatan nedenin tedavisi etrafında dönecektir. Aynı sebeplerin çoğunun, bazı altta yatan sağlık sorununun bir sonucu olarak idrar veya sindirim sistemi yoluyla potasyum kaybına atfedilmesi. Aynı durumun diğer sebepleri diyare, kusma, yeme bozuklukları, müshil ve diüretiklerin fazla kullanılması ve hatta zaman zaman kronik böbrek yetmezliği kadar ciddi bir şeydir. Vücuttaki düşük potasyumun şaşırtıcı bir başka nedeni, diyette potasyumdan zengin gıdaların bulunmamasıdır.

 

Tedavi seçenekleri genellikle artmış potasyum alımından, intravenöz potasyum takviyelerine kadar değişirken, daha önce belirttiğimiz gibi-altta yatan nedene bağlıdır. Doktor, durumu teşhis etmek için bazı testler yapacak ve uygun tedavi seçeneklerini önerecektir. Potasyum kaybı, ishal veya kusma sonucu ortaya çıkarsa, bu durumların tedavisinde ilaçlar öngörülecektir. Aksine, eğer durum diüretik veya müshil gibi reçete edilen ilaçla tetiklenirse, müdahale eden ilaç başka bir ilaç ile değiştirilir.

Kişi kandaki potasyum seviyesinin 3,0 mEq / L’den daha yüksek fakat gerekli 3,6 mEq / L’nin altında olduğu hafif hipokalemiden muzdaripse, doktor oral potasyum klorür takviyeleri önerebilir. Öte yandan, eğer kişi potasyum seviyesinin 3,0 mEq / L’nin altında olduğu ağır hipokalemiden muzdariyse, doktor çabuk iyileşmeyi başlatmak için intravenöz (IV) takviyeden geçirmeyi önerir. İntravenöz takviyede,

Potasyum Eksikliği ile Baş Etmenin Doğal Yolları

Reçeteli ilaçların haricinde, muz, portakal, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk vb. Gibi potasyumdan yüksek gıdalar potasyum eksikliği tedavisinde de yardımcı olur. Vücudunuzu daima yeterli su ile besleyin.

 

 

potasyum, potasyum eksikliği, potasyum eksikliği tedavisi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like